Z tego ostatniego obostrzenia, jak już informowaliśmy wcześniej, wyłączeni będą np. pracownicy transgraniczni i ich rodziny. Premier Mateusz Morawiecki 30 kwietnia 2020 r. na Facebooku poinformował, że osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni - od poniedziałku 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki, i nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. Premier stwierdził też, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Decyzja o pracownikach transgranicznych miała zapaść po rozmowach z rządami Niemiec i Czech oraz po konsultacjach z samorządami. Pisaliśmy o tym tu:
https://www.igryfino.pl/wiadomosci/36418,oni-beda-mogli-przekraczac-granice-bez-kwarantanny
Dlaczego przedłużana jest kontrola
Tymczasem kontrola graniczna na granicy wewnętrznej została przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, u nas to Krajnik Dolny i niedalekie Kołbaskowo. Tutaj działania straży granicznej wspierają policjanci, strażacy i żołnierze. Mosty w Osinowie Dolnym czy Gryfinie-Mescherin nadal maja być nieprzejezdne. Ich otwarcie zależy od sytuacji epidemiologicznej.
Nowelizację rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji podpisał minister Mariusz Kamiński.
Czy zgodnie kodeks granicznym Schengen mnożna przeprowadzać kontrolę. Owszem kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje art. 28 tegoż kodeksu. Można to zrobić na 10 dni. Stad kolejne przedłużenia.
Na przejściu granicznym w Krajniku Dolnym przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców. Związane one są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Kto może wjechać przez granicę?
W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski przekraczać granicę państwową mogą następujące osoby:
-obywatele RP;
-cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
-cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
-szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
-cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
-cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:
-wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub
-przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;
-cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;
-w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze