Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 20 listopada 2024 00:12
Reklama

#Palma. Stwórzmy wirtualną procesję w Niedzielę Palmową

Epidemia koronawirusa uniemożliwia uczestnictwo 5 kwietnia 2020 r. w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych. Zapraszamy zatem abyście umieszczali na naszym redakcyjnym profilu na Facebooku zdjęcia tegorocznych wielkanocnych palm.
 #Palma. Stwórzmy wirtualną procesję w Niedzielę Palmową

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, On nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.
 
Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.
 
„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.
 
BP KEP
 
A tak rok temu wyglądała w Gryfinie Niedziela Palmowa (2019 r.).
 
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Procesją z Maryją w koronie w koronawirusa 06.04.2020 12:06
Pójdźmy na mszę, módlmy się, poświęćmy kiełbasę i jajeczka, okadźmy kościół. Dajmy w kopertę i na tece. I do przodu, do boju z szatańskim wirusem.

palma margaryna 06.04.2020 07:40
Chcę tradycyjnie spędzić święta i podzielić się z rodziną opłatkiem tylko nie wiem gdzie go kupić. Z góry dziękuję za cenne wskazówki.

kod 06.04.2020 08:34
u psychiatry albo biedronia

Jan 06.04.2020 12:08
U kościelnego albo w sklepie z dewocj0onaliami. Ten u kościelnego jest już poświęcony wodą z chrzcielnicy a ten ze sklepu obok kościoła trzeba umaczać w krzcielnicy.

Er 05.04.2020 19:51
Wielkanoc to nie jest święto odrodzenia przyrody i nadziei, to jest święto Zmartwychwstania Jezusa i naszego przez to odkupienia. Nie świetujemy odrodzenia przyrody! Nie jesteśmy wyznawcami pogańskiej wiary, na tym zresztą polega rewolucyjność prawdziwej religii i Objawienia, chrześcijaństwa, że symbole związane z naturą są tylko symbolami, pełnią funkcję pomocniczą, tak jak funkcję pomocniczą pełni np.dźwięk C lub F danej oktawy, sam dźwięk nie jest odbiciem nadprzyrodzonej rzeczywistości. Symbole więc odsyłają do swiata nadprzyrodzonego, Bożego, do którego zmierzamy, nie są ważne same dla siebie.

parafianin 05.04.2020 19:49
Epidemia nie jest wieczna w przeciwieństwie do naszej wiary.

Edek 05.04.2020 19:43
To, że emeryci wcześniej wstają to ściema. Chyba tylko ci co ich sumienie dręczy. Ja mam czyste i śpię długo.

Jaś 05.04.2020 15:25
A ja obchodzę właśnie rocznicę wrzucenia Baby Jagi do pieca przez Jasia i Małgosię. Wystrugałem sobie cudną łopatę i najarałem w chlebowym piecu. Wesołego palenia Baby Jagi wszystkim życzę!

ot co 05.04.2020 15:27
Po prostu Jasiu za dużo zioła palisz

Mroczny Janek P. 05.04.2020 10:49
Po co w wirtualnej ? Ja idę w normalnej. Ina mszę. Proboszcz w Mierzynie robi 46 mszy dziennie. Prawdziwa wiara zwycięży.

L 05.04.2020 08:55
mam, fajnie

śliczne 05.04.2020 00:15
Kto zrobił takie ładne palemki?

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama