Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 18:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komunikat PGE GiEK - GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków

General Electric ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w należącej do PGE Elektrowni Dolna Odra

· General Electric, lider konsorcjum wykonawczego budowy nowych bloków energetycznych zasilanych gazem w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, wyposaży elektrownię w dwie niskoemisyjne, wysokosprawne i elastyczne jednostki wytwórcze typu GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650.

· Nowe bloki energetyczne o mocy 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 1 milion gospodarstw domowych, spełniając jednocześnie najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji.

· To jeden z kluczowych projektów PGE na drodze transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym, który pozwoli ograniczyć emisję CO2 z elektrowni o około 2–3 mln ton rocznie.

 

Inwestycję w Dolnej Odrze realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. GE (NYSE: GE) 18 marca 2020 r. ogłosiło zamówienie na dwie turbiny gazowe GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650 o mocy do 1,4 GW. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 1 miliona gospodarstw domowych oraz pozwoli na dalszą stabilizację sieci lokalnej. Wartość tego kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

 

Inwestycja PGE w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe to nasz wkład w przygotowanie polskiego systemu energetycznego do dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, a w szczególności wiatrowej – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Inwestycja PGE w nowoczesne bloki gazowe zapewni stabilność długoterminowej eksploatacji obecnej elektrowni, jak również obniży jej emisyjność i dostosuje zakład do unijnych standardów środowiskowych. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach wyniesie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

 

Wykorzystując ponad 70 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań energetycznych do Polski, GE nieustannie wspiera klientów, takich jak PGE, w wyborze i wdrażaniu systemów energetycznych, które najlepiej spełniają ich potrzeby i cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów i zrównoważonego rozwoju, to szczególnie ważne w czasach, które stanowią wyzwanie dla wszystkich podkreśla Michael Rechsteiner, wiceprezes GE Gas Power na Europę. Projekt ten połączy doświadczenie GE w realizacji projektów "pod klucz" z wiodącą technologią elektrowni o cyklu skojarzonym, aby zapewnić bardziej elastyczną, zrównoważoną i niezawodną energię elektryczną dla regionu w nadchodzących latach – dodaje.

 

Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę w Krajowym Systemie Energetycznym jako jedyny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Rozbudowa nowej elektrowni została objęta 17-letnim kontraktem w ramach aukcji głównego rynku energii, która rozpocznie się w 2024 roku.

 

Aktualnie w Elektrowni Dolna Odra pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Wszystkie pracujące w elektrowni jednostki wytwórcze są wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 r. Programu PV Grupy PGE, na terenach PGE Elektrowni Dolna Odra ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy ok. 100 MW.

Departament Komunikacji

PGE GiEK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

88 31.03.2020 09:21
karwasz mać ! ile razy można odgrzewać tego samego kotleta ?Jak PiS przegra wybory, to realizacja budowy bloków gazowych, będzietaka sama jak zakup Caracali.W końcu to całe General Electric produkuje już te turbiny, czy ogłasza zamówienie dla samej siebie ? Za PRL było ogłoszenie budowy i budowa, za III RP jest ciągłe, od kilku lat gadanie o budowie, ale tylko gadanie.Nic z tego propagandowego bełkotu nie można zrozumieć. Zauważcie , że nie podano terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy bloków, nie ma też ani słowa o remontach starych bloków węglowych co wcześniej obiecał PiS.Następny komunikat PGE GiEK będzie mówił , że bardzo chcieli, ale niestety koronowirus doprowadził do zubożenia Skarbu Państwa i bankructwa fabryk GE w Elblągu i Wrocławiu.https://www.youtube.com/watch?v=xGyg9LaAfeg

Zwierz 30.03.2020 19:01
Komentarz zablokowany

Eliminator 30.03.2020 18:08
Kwestia obecnej sytuacji... czy te plany nie będą musiały zostać odłożone. Kryzys dopiero się zaczyna i może mocno zrewidować wszelkie plany dużych i małych inwestycji.

zdziwiony 30.03.2020 17:50
To jeszcze raz ogłosili?

grubsza afera panie Turecki 30.03.2020 21:56
Ten *** *** *** sugeruje że konsorcjum GE i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg jest zwykłym pośrednikiem który ogłasza zamówienie na wykonanie tego co GE i Polimex Mostostal zobowiązały się wykonać w ramach zaproponowanej zwycięskiej oferty. A to zamówienie GE i Polimexu Mostostalu będą realizować zakłady GE i Polimexu Mostostalu...

szok i niedowierzanie 30.03.2020 22:20
Naprawdę tylko tyle z tego Hajdas zrozumiałeś?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama