Konferencja na temat zagrożeń płynących z pojawiania się wirusów na pograniczu polsko - niemieckim odbyła się w Szczecinie. Główne zagadnienie dotyczyło ASF wśród zwierząt, ale rozwój zachorowań na koronawirusa zdeterminował dyskusję.
Udział w konferencji szkoleniowej wzięli: dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie Maciej Prost, naczelnik ABW na Pomorze Zachodnie Łukasz Adamiak, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Emilia Niemyt, dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Adam Kalinowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Spożywczych Edyta Grabowska i członek Zarządu Drobimex Sp. z o.o. Dariusz Szulc.
Organizator konferencji o zagrożeniu wirusowym ASF Artur Bilski wskazywał, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie dobrze prowadzi działania zarówno te informacyjnej jak i logistyczne.
- Oprócz zagrożenia dla zdrowia ludzi dużym zagrożeniem jest brak polityki informacyjnej w przypadku zagrożeń. Instytucje państwowe, samorządowe i dziennikarze muszą odpowiedzialnie prowadzić działania informacyjne, tak by nie wywołać paniki wśród społeczeństwa. Potrzebne są informacje dostępne w mediach społecznościowych, numery telefonów z całodobową infolinią.
Dziennikarze i rzecznicy prasowi w sytuacjach kryzysowych są na pierwszej linii działań informacyjnych - mówił do zebranych Łukasz Piotr Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.
Łukasz Piotr Szeląg (doradca do spraw relacji z mediami) zwracał uwagę, że dziś Polska jest poddawana zagrożeniu konfliktu informacyjnego, tzw. wojny hybrydowej. Jej celem jest osłabienie m.in. gospodarki danego kraju lub pogorszenie kondycji poszczególnych firm przez konkurencje. Jednym z takich działań jest rynek sprzedaży artykułów spożywczych, na którym polskie firmy stają się liderami produkcji.
Wiele krajów jest zainteresowanych wykluczeniem Polski z rynku żywności. - Pojawienie się wirusa ASF może być celowym działaniem - takie stwierdzenia padały podczas konferencji poświęconej transgranicznemu bezpieczeństwu epidemiologicznemu, która odbywa się w Szczecinie. - Niemcy bardzo szczelnie chronią swoją granicę przed ASF, stąd jeśli Polsce przyklei się łatkę kraju, który nie jest przygotowany do ochrony przed ASF-em, to będzie to miało hybrydowe uderzenie w reputację producentów żywności - mówił - mówi komandor Artur Bilski, organizator spotkania z Nobilis Media.
Przypomnijmy, jak należy zachowywać podstawowe zasady higieny.
- częste mycie rąk wodą z mydłem (np. mydło szare) intensywnie przez minimum 30 sekund, a także stosowanie specjalnych żeli myjących i środków dezynfekujących,
- unikanie dotykania twarzy niemytymi rękoma,
- ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy,
- uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,
- czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.
Wodociągi Zachodniopomorskie
Napisz komentarz
Komentarze