Podstawowe parametry inwestycji:
• Gazociąg o średnicy DN700 i długości ok. 63 km wraz z zespołami zaporowo – upustowymi.
• Maksymalne ciśnienie robocze MOP: 8,4 MPa,
• Stacja regulacyjno-pomiarowa o przepustowości 250 000 m3/h.
Trasa gazociągu będzie przebiegać w całości przez województwo zachodniopomorskie - od istniejącego Zespołu Zaporowo-Upustowego Przywodzie do Elektrowni Dolna Odra w m. Nowe Czarnowo.
Gazociąg będzie realizowany w powiatach: pyrzyckimi i gryfińskim, na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa.
Zakładany termin uruchomienia dostaw gazu to grudzień 2023 r.
Nowoprojektowany gazociąg połączy należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą gazową GAZ-SYSTEM. Pozwoli to na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu i planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, spełniających kryterium emisyjności znacznie poniżej 550 kg CO2/ MWh wymaganych przez Unię Europejską.
Inwestycja oparta o paliwo gazowe zapewni odtworzenie mocy wytwórczych Elektrowni Dolna Odra, wycofanych już z eksploatacji dwóch węglowych bloków energetycznych nr 3 i 4 oraz przewidywanego zakończenia pracy bloków nr 1 i 2.
Dla gmin ważną korzyścią będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości, przez które będzie przebiegał gazociąg, otrzymają odszkodowania z tego tytułu a jednocześnie będą mogli nadal je użytkować.
Informacja o wypłacie odszkodowań
Realizacja inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę odszkodowań Właścicielom nieruchomości położonych na trasie gazociągu. Proces wypłaty odszkodowań odbywa się w trybie administracyjnym, przeprowadzanym przez właściwego miejscowo Wojewodę. Na jego zlecenie niezależny rzeczoznawca wykonuje operat szacunkowy, który jest podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania. Po zakończeniu budowy Wojewoda wydaje decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania.
Napisz komentarz
Komentarze