Wszak przez wszystkie zimne miesiące są one bezustannie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Obejrzyj ogrodzenie
Przed zimą powinniśmy przede wszystkim dokładnie obejrzeć ogrodzenie i zlokalizować wszystkie miejsca, od których może się rozpocząć korozja. Wszelkie rysy, pęknięcia czy odpryski powinny być dla nas sygnałem do działania. Na rynku jest wiele farb antykorozyjnych, które można stosować bezpośrednio na rdzę. Najlepiej nałożyć podwójną warstwę takiej farby. Trzeba jednak pamiętać, żeby malowanie odbywało się w odpowiednich warunkach atmosferycznych – nie wykonujmy takich prac na mrozie albo gdy wilgotność powietrza przekracza 80%. Farbę nakładamy miękkim, płaskim pędzlem lub metodą natryskową.
Sprawdź automatykę
Istotnym i reprezentacyjnym elementem ogrodzenia, który towarzyszy nam każdego dnia jest brama. Przed zimą dobrze jest skontrolować stan jej elementów ruchomych i wszelkich mechanizmów. W przypadku klasycznych rozwiązań, wykorzystujących zawiasy, trzeba pamiętać, żeby je nasmarować np. towotem. Nieco więcej zabiegów wymagają bramy automatyczne. Jeśli skrzydło bramy przesuwnej porusza się po rolkach na szynie, która zimą może się zapchać śniegiem albo zamarznąć, trzeba w miarę często kontrolować szynę i usuwać z niej śnieg, lód, a jesienią też liście. Regularnego odśnieżania wymagają również bramy samonośne, w których konstrukcji nie została zastosowana szyna. W przypadku rozwiązań wykorzystujących fotokomórkę należy stale kontrolować czy jej działania nie blokuje śnieg. Naszej uwagi wymaga również napęd bramy. Tutaj jednak lepiej zdać się na fachowców i odpowiednio wcześnie zamówić profesjonalny przegląd.
Warto także przypomnieć, że bramy nie wolno pod żadnym pozorem wykorzystywać w charakterze pługu do odgarniania śniegu. Może to bowiem prowadzić do urwania zawiasów, a w przypadku bram automatycznych do szybszego zużywania napędu.
Przede wszystkim odśnieżaj
Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążymy wykonać zabiegów konserwacyjnych to powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym odśnieżaniu. Szczególnie kiedy dom jest usytuowany obok drogi publicznej, po której jeżdżą pługi i piaskarki. Wtedy możemy być pewni, że na ogrodzenie poleci śnieg
i błoto pośniegowe z dodatkiem soli. A taka zimna, słona kąpiel może mieć negatywny wpływ na stal.
Wybierz odporne ogrodzenie
Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że nasze ogrodzenie i brama są odporne na działanie niekorzystnej pogody, powinniśmy wybierać takie, które są odpowiednio zabezpieczone już na etapie produkcji.
- W naszych produktach stosujemy system Duplex – mówi Marian Przybylski, prezes firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Oznacza to podwójne zabezpieczenie, bowiem na ogniową powłokę cynkową nakładana jest specjalna powłoka malarska. Dzięki temu uzyskujemy długotrwałe zabezpieczenie antykorozyjne. Zwiększa się też wytrzymałość mechaniczna.
Trwałość powłoki cynkowej w środowisku obojętnym wynosi 25-30 lat. System Duplex przedłuża ją nawet do 40 lat. A według badań Instytutu Ochrony Antykorozyjnej w Dreźnie produkty wykorzystujące ten system są 10-krotnie bardziej odporne na ścieranie, 8-krotnie bardziej odporne na uderzenia kamieni i mają 20-krotnie lepsze zabezpieczenie krawędzi.
Zakup wysokiej jakości produktów to inwestycja, dzięki której możemy mieć pewność, że przez długi czas brama i ogrodzenie na naszej posesji zachowają atrakcyjny wygląd i nie będą wymagać od nas dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze