Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 19:17
Reklama

Zapisy tylko do dziś. Festiwal drewna, czyli spotkanie z niezwykłym surowcem i... niepokorną stolarką

Nie od dziś wiadomo, że drewno jest z lasu, z Natury doskonałe i... jest wszędzie. Otacza nas w tysiącach przedmiotów. Tych zwykłych, którymi posługujemy się w życiu codziennym i tych, w których jest ukryte. Jego wszechobecność jest tak oczywista, że przestajemy sobie uświadamiać ten fakt. Niewiele wiemy o jego pochodzeniu, miejscu w którym się narodziło, ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć jego pięknem i funkcjonalnością, drodze jaką przebyło, aby w efekcie końcowym zagościć pod naszym dachem.
Zapisy tylko do dziś. Festiwal drewna, czyli spotkanie z niezwykłym surowcem i... niepokorną stolarką

Jak bardzo jest powszechne? Spróbujmy rozejrzeć się w domu i na kartce papieru przypisać każdej literze alfabetu jeden przedmiot wykonany z drewna...

D-drzwi R-ramka E-ekierka W-węgiel drzewny N-otes O-opał J-jętka E-etykieta S-schody T-taboret S-stół U-ul P-papier E- etażerka R-rzeźba

Tak! D R E W N O J E S T S U P E R :)

Jak bardzo? Zapraszamy – sprawdźcie Państwo sami na "Festiwalu drewna"

Opowiemy o magicznym sposobie produkcji drewna przez Matkę Naturę. Zaprezentujemy codzienną pracę leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby przy zachowaniu złotej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych drewno zawsze mogło gościć w naszych domach. Jaka to zasada? Leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lesie. W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej stale zwiększają się nasze leśne zasoby.

W trakcie spotkania porozmawiamy o tajnikach hodowli i pielęgnacji lasu, zasadach pozyskania drewna, sposobach jego klasyfikacji, walorach użytkowych, metodach przerobu…

- Z drewna którego gatunku wykonuje się najlepsze ramy okienne?

- Które drewno jest najlepsze do wędzenia, a które do kominka?

- Czy drewno świerkowe nadaje się na podłogi?

- Ile papieru w ciągu roku zużywa statystyczny Polak?

- Ile węgla drzewnego zużywamy rocznie do przyrządzania smakołyków z grilla?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie festiwalu.

Kiedy? 14-16 listopada 2019 r. - warsztaty Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie (al. Piastów 7)

Harmonogram spotkań:

Uwaga - uczestnicy warsztatów zapisują się na konkretny dzień i godzinę. Zajęcia trwają 2 godziny.

14 listopada (czwartek) - zajęcia adresowane do młodzieży od 14 roku życia, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć - 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

15 listopada (piątek) - zajęcia adresowane do młodzieży od 14 roku życia, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć - 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

16 listopada (sobota) - zajęcia adresowane do osób dorosłych, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć - 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

Każda z grup weźmie udział w części prelekcyjnej oraz warsztatowej, na której wszyscy uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać dla siebie lub bliskich pamiątkowy upominek z drewna. Ale to nie wszystkie niespodzianki. Szczegółów nie zdradzimy.

Mentorami wydarzenia i prowadzącymi warsztaty będą „Niepokorni Stolarze” - twórcy o wielkiej pasji, rozmiłowani w drewnie i lesie, niezwykli rzemieślnicy i bajarze. Oto krótka opowieść o ich pomysłach i pracy:

www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/niepokorna-stolarka

W ramach projektu przygotowaliśmy dla Państwa także wyjazd, który odbędzie się w dniu 22 listopada b.r., a jego celem będą odwiedziny w dwóch wybranych zakładach przerobu drewna, w których poznamy fascynujące procesy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Wycieczka skierowana jest wyłącznie do osób dorosłych.

I grupa zainteresowanych (max. 20 osób) - wyjazd do Barlinka
II grupa zainteresowanych (max. 40 osób) - wyjazd do Goleniowa

Autokary odjeżdżają z Gryfina (z możliwością przystanku w Szczecinie-Podjuchach). Godziny odjazdów (poranne) zostaną podane w późniejszych komunikatach zainteresowanym uczestnikom, którzy dokonają zapisu na listę.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Ilość miejsc na spotkania jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy na wydarzenia przyjmujemy do dnia 12 listopada b.r. pod numerem telefonu (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00).
Warunkiem udziału w spotkaniach jest podpisanie oświadczenia u udziale w spotkaniach oraz oświadczenia dotyczącego zgody na publikację wizerunku do celów promocji wydarzenia.

Organizator projektu - Nadleśnictwo Gryfino, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie

Partner projektu - Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie

 
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama