Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 15:25
Reklama

Elektrownia Dolna Odra wyróżniona jubileuszowym certyfikatem EMAS za działania prośrodowiskowe

Elektrownie PGE GiEK wyróżnione jubileuszowymi certyfikatami EMAS za dra, oddziały spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zostały wyróżnione jubileuszowymi certyfikatami EMAS podczas inauguracji poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Wyróżnienia te są potwierdzeniem, że elektrownie PGE GiEK od 10 lat są liderami przemian prośrodowiskowych w polskim sektorze energetycznym, znajdując się w grupie organizacji najdłużej zarejestrowanych w krajowym systemie ekozarządzania i audytu. Certyfikatem EMAS wyróżniane są organizacje, będące autorami najlepszych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska oraz ekoinnowacji.
  • Źródło: Sandra Apanasionek Koordynator współpracy z mediami - Rzecznik Prasowy Departament Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Elektrownia Dolna Odra wyróżniona  jubileuszowym certyfikatem EMAS za działania prośrodowiskowe
Prezes Kasztelewicz z PGE GiEK odbiera ceryfikaty EMAS z rąk ministra Kowalczyka

Autor: PGE

EMAS to obecnie najwyższe ekologiczne wyróżnienie i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego. Certyfikaty, z rąk Henryka Kowalczyka, ministra środowiska oraz Andrzeja Szweda-Lewandowskiego, generalnego dyrektora ochrony środowiska, odebrał Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK. Wyróżnienia zostały wręczone podczas ceremonii rozpoczęcia Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO System w Poznaniu.

System ekozarządzania i audytu EMAS (EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej, adresowany do wszystkich organizacji, zarówno przedstawicieli firm, jak i instytucji niekomercyjnych, zainteresowanych wdrażaniem kompleksowych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska. Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS oznacza spełnienie przez organizację najbardziej restrykcyjnych wymagań z zakresu ochrony środowiska. Spełnienie tych wymagań jest potwierdzane certyfikatem przyznawanym przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Certyfikacja naszych dwóch oddziałów, Elektrowni Opole i Zespołu Elektrowni Dolna Odra to docenienie naszej wieloletniej działalności prowadzonej w sposób zrównoważony, przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych - przestrzeganiu wszelkich przepisów i norm środowiskowych. Ochrona środowiska jest dla nas priorytetowym aspektem działalności. Koncentrujemy się na rekultywacji terenów pogórniczych, ograniczeniu emisji gazów i pyłów do atmosfery, ochronie wód i gleb oraz ich racjonalnym wykorzystywaniu. Poprawa sprawności wytwarzania energii, obniżanie energochłonności procesów wytwórczych, a także dywersyfikacja paliw pozwala PGE GiEK na dostarczenie naszym odbiorcom ekologicznego produktu, przy zachowaniu konkurencyjnych cen. Stale monitorujemy emisje substancji do atmosfery i odnotowujemy istotne ich obniżenie we wszystkich naszych jednostkach wytwórczych, nie tylko elektrowniach, które zostały dzisiaj wyróżnione, ale także w Bełchatowie i Turowie - powiedział podczas uroczystości Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes ds. wydobycia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

Czysta energia z Zespołu Elektrowni Dolna Odra

W skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra wchodzą Elektrownia Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina oraz zlokalizowane w Szczecinie Elektrownia Pomorzany i Elektrownia Szczecin. Obecnie prowadzone są prace, które pozwolą odtworzyć moce wytwórcze w Elektrowni Dolna Odra. To jeden z priorytetów inwestycyjnych Grupy PGE i kolejna flagowa inwestycja, pozwalająca Zespołowi Elektrociepłowni Dolna Odra na utrzymanie pozycji lidera wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na Pomorzu Zachodnim.

Dwa bloki gazowo-parowe o łącznej mocy ok. 1400 MW zostaną zbudowane na wydzielonym terenie znajdującym się w sąsiedztwie istniejących bloków elektrowni w Nowym Czarnowie. Taka lokalizacja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Będzie także odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce w systemie energetycznym w tym regionie, ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych, które charakteryzują się uzależnieniem produkcji energii elektrycznej od zmiennych warunków pogodowych. Realizacja projektu przyczyni się istotnie do realizacji celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe, w szczególności, dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską. Przedmiot zamówienia o szacunkowej wartości ok. 4 mld zł zakłada realizację inwestycji w formule „pod klucz”. Wstępny harmonogram inwestycji zakłada rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy na przełomie 2019 i 2020 roku, a początek komercyjnej eksploatacji nowych bloków planowany jest na 1 stycznia 2024 roku. Ostateczny harmonogram określony zostanie w umowie ze zwycięzcą przetargu. Jednym z kluczowych czynników dla terminowej realizacji inwestycji jest sprawna realizacja przyłącza gazowego przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Dodatkowo, tereny Zespołu Elektrowni Dolna Odra przygotowywane są do budowy nowych mocy fotowoltaicznych w ramach dużego Programu PV. Wstępne analizy wskazują, że docelowo mogłyby tam zostać zlokalizowane panele słoneczne o mocy nawet 125 MW.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama