Na konwencji było ok. 7 tys. osób. Powiew świeżości powoduje, że to może być kolejna siła na scenie politycznej Polski. A w tym roku są wybory do parlamentu europejskiego oraz do sejmu i senatu krajowego.
Co powiedział Biedroń
–20 dni temu w Gdańsku stała się wielka tragedia. Nie żyje zasłużony samorządowiec, który nie bał się iść pod prąd, który ostatnie lata poświęcił budowaniu mostów, tworzeniu wspólnoty. Testament Pawła Adamowicza trzeba zrealizować. Naszą najważniejszą wartością jest wspólnota. Nie chcemy wojny polsko-polskiej! – mówił Robert Biedroń, nawiązując do Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska.
-Jesteśmy tu, bo wierzymy, że najwyższy czas na zmianę. W Polsce zbyt długo trwa już mroźna zima. Czy Polska potrzebuje świeżości? Czy Polska potrzebuje wiosny? To my jesteśmy tą wiosną, tą świeżością, którą wniesiemy do polskiej polityki – mówił Robert Biedroń.
Jaki program ma Wiosna?
Wśród najważniejszych postulatów programowych, ogłoszonych podczas warszawskiej konwencji, znalazły się zapowiedzi trzynastu projektów ustaw, w tym:
-Ustawy wprowadzającej Krajową strategię odchodzenia od węgla na lata 2020–35, zakładającej przeniesienie osób zatrudnionych w górnictwie do pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii, oraz ustawy powołującej Rzecznika Praw Przyrody, likwidującej fermy zwierząt futerkowych, chów klatkowy, a także zabraniającej wykorzystywania zwierząt w cyrkach i regulującej kwestię wycinki lasów.
-Nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzecznika praw pacjenta, gwarantującej dostęp do lekarza specjalisty w ciągu 30 dni.
-Nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
-Ustawy o prawach kobiet, w tym prawie do przerywania ciąży do 12. tygodnia.
-Ustawy o likwidacji Rady Mediów Narodowych oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, gwarantującej niezależność mediów publicznych.
-Nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwiększającej odpowiedzialność prawną polityków za wypowiadane słowa.
-Ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznym, obowiązującą wszystkie urzędy, instytucje publiczne oraz spółki skarbu państwa.
-Nowelizacji ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne – tak, aby obejmowała także posłów i senatorów.
-Ustawy o powołaniu Komisję Sprawiedliwości i Pojednania, badającej przypadki naruszenia Konstytucji i umożliwiającej postawienie winnych przed Trybunałem Stanu.
-Ustawy o wieloletniej polityce kształtowania płacy minimalnej, proporcjonalnej do wysokości średniej pensji krajowej.
-Ustawy o renegocjacji konkordatu, zakładającej likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół oraz opodatkowanie wpływów z “tacy”.
Napisz komentarz
Komentarze