- Mój wujek ma warsztat - pochwalił się Karol. – wbija w nim gwoździe i piłuje. Będziemy jutro piłować?
- Raczej nie. – Pani roześmiała się. – Warsztat może oznaczać miejsce, ale też robienie czegoś razem. Na warsztatach w bibliotece maluje się, rysuje…”
Nasze warsztaty w gryfińskiej bibliotece na Górnym Tarasie poprowadzi pani Anna Imbiorowicz, nauczycielka i bibliotekarka.
W trakcie warsztatów uczestnicy mogli zdobyć wiedzę na temat największego skarbu Ziemi – o wodzie.
Temat przewodni – woda. Woda – różne stany skupienia
Jak to z tą wodą jest? Da się bez niej żyć? Można ją dobrze wykorzystać?
Wszystko o wodzie: krótki film o braku wody w Afryce, a konkretnie w Czadzie, konkursy, doświadczenia, słowem p. Ani chodziło o to aby „zaskoczyć, oszołomić i oczarować”. Udało się. Gdy p. Ania rozpoczęła spektakl kamishibai, afrykańską opowieść o dostępie do wody - „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej zaległa niesamowita cisza. Na twarzach dzieci widać było autentyczne zaangażowanie w słuchaną opowieść.
Przygotowane dla uczestników zagadki wymagały dogłębnej znajomości stanów skupienia wody. Poziom umiejętności dzieci był godny podziwu.
Dwa zespoły: Czarne Dziury kontra Muszelki. Można uznać, że siły były wyrównane, aczkolwiek Muszelki z niewielką przewagą pokonały Czarne Dziury.
Żeby nie było tak różowo…to trochę zabrakło nam czasu. Na szczęście udało się przeprowadzić doświadczenie z wodą.
Myślę, że dzieci nie mogły narzekać na brak atrakcji. Liczyła się atmosfera i świetna zabawa, mimo że możliwości lokalowe biblioteki nie tworzą dogodnych warunków do rozszerzania oferty edukacyjnej ale poprzez umiejętny dobór i łączenie środków przekazu, poszerzenie oferty bibliotecznej to kierunek rozwoju biblioteki.
Spotkanie odbyło się 4.12.2018r
Ewa Chołdrych (tekst)
Maria Delczyk (foto)
Napisz komentarz
Komentarze