Gdy opanują technikę czytania, tracą kontakt z książką. Rodzice przestają czytać dzieciom – umiesz czytać, czytaj sam. Książki stają się „tajemnicze i zamknięte”. Po prostu książce zaczyna… źle patrzeć z oczu.
Co zrobić, aby dzieci nie postrzegały książki jako zagrożenie i nie unikały jej?
Małgorzata Narożna, szczecinianka, która od kilku lat prowadzi w Szczecinie kluboksięgarnię „Fika” dla dzieci i młodzieży, pomysłodawczyni wielu spotkań autorskich oraz akcji popularyzujących książki, np. „Tramwaj zwany Zaczytaniem”, „Czyta się”, przyjechała też do Gryfina aby… upowszechniać czytelnictwo.
Wszystko zaczęło się całkiem zwyczajnie. Po swobodnych pogaduszkach z drugoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie w Bibliotece Filia Górny Taras na tematy: Co to jest książka? Jakie są rodzaje książek? Jakie czytają książki? Czy w ogóle można przyłapać dzieci na czytaniu? (taaaak, ale na czytaniu… smsów), przyszedł czas na CZYTANIE, fantastyczne CZYTANIE z Małgorzatą Narożną.
„Niedługo Boże Narodzenie. Dzieci, jak co roku, piszą listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone prezenty. Święty Mikołaj starannie przygotowuje podarki dla najmłodszych. Wszystko jest już gotowe, gdy wydarza się katastrofa! Prezenty się gubią…”
I od tego momentu zaczyna się prawdziwa bajkowa opowieść „O Mikołaju, który zgubił prezenty” D. Parlak, opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i chęci dzielenia się z innymi.
Po przeczytaniu bajki krótka refleksja: Co Ty możesz ofiarować Mikołajowi, drugiemu człowiekowi, swojej koleżance czy swojemu koledze? W jaki sposób możesz podziękować Mikołajowi za prezenty? i zadanie do wykonania – wyraź swoje myśli kredką, ołówkiem na papierze. Nastąpiła pełna konsternacja. Ja mam dziękować Mikołajowi? Hmmmm? Trudne zadanie.
Małgorzata Narożna jest bardzo dowcipną osobą, zdystansowaną wobec swojej popularności w upowszechnianiu czytelnictwa, bardzo zachęcała do czytania książek. W towarzystwie niezwykle sympatycznej pani Małgorzaty czas przeznaczony na spotkanie minął bardzo szybko. Można było tak bez końca słuchać czytania p. Małgorzaty i opowiadać, dzielić się emocjami oraz rozwijać wyobraźnię.
Spotkanie odbyło się 4 grudnia 2018 roku.
Ewa Chołdrych (tekst)
Maria Delczyk (foto)
Napisz komentarz
Komentarze