Uroczyste otwarcie imprezy nastąpiło w Kamiennym Ogrodzie przez Burmistrza Morynia Józefa Piątka, tuż po zakończeniu szkolnej akcji „sprzątania świata” z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie Zespołu Szkół w Moryniu, zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie oraz goście zainteresowani wydarzeniem mogli wysłuchać ciekawych wykładów – prelekcji naukowców i pasjonatów różnych dziedzin wiedzy:
•Jerzego Dregera z Muzeum Twierdzy Kostrzyn – wykład pt. „Wczesnośredniowieczni goście ze Skandynawii- Wikingowie”,
•Pawła Baszczuka z PGNiG – w prelekcji „Wydobycie ropy naftowej i gazu”,
•Andrzeja Kordylasińskiego – Towarzystwo Miłośników Ziemi Cedyńskiej – w prelekcji „Waldensi – wędrowni kaznodzieje”,
•Michała Rembasa – autora wielu znanych publikacji o Pomorzu Zachodnim,
•Justyny Relisko-Rybak i dra Andrzeja Piotrowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego - wykład pt. „ Jak powstało Jezioro Morzycko”,
•Krzysztofa Sochy – archeologa z Muzeum Twierdzy Kostrzyn – w prelekcji „Kamień, brąz, żelazo”.
Dużą atrakcją wśród starszej młodzieży cieszyły się warsztaty przygotowane przez Klub Krótkofalowców z Chojny. Pod kierunkiem pana Pawła Szczygła i Marka Blachnierka można było m.in. nauczyć się posługiwania alfabetem Morse a. Ponadto Klub piłkarski Morzycko – Moryń przygotował specjalny blok sportowy dla najstarszych klas gimnazjum.
Druhowie z OSP w Moryniu uatrakcyjnili zabawę dzieciom udostępniając sprzęt strażacki, dając tym samym możliwość sprawdzenia się w roli „strażaka”.
Nie mniej interesujące były zajęcia plastyczne i manualne pod kierunkiem instruktorów z MOK, gdzie dzieci próbowały odtworzyć wizerunki zwierząt z pradawnych czasów - bawoły, bizony, krowy, konie – malując własnoręcznie zrobionymi narzędziami na dużych formatach; przy użyciu gliny budowały nasze średniowieczne miasteczko na wielkoformatowej planszy; przy wykorzystaniu piasku kinetycznego odtwarzały zwierzęta z moryńskiej Alei Gwiazd Plejstocenu.
Maluchy z młodszych klas mogły natomiast poznać pracę „geologa”, mając do dyspozycji zabawki edukacyjne. Uwięzione w suchej glinie i gipsie szkielety dinozaurów i mamutów należało wydobyć za pomocą małego kilofka, a następnie złożyć szkielet w całość.
Nie zabrakło ogniska z kiełbaskami i przepysznej, gorącej grochówki, którą przyrządziła p. Ewa Fidos – firma „Sprytna Ewa”.
Organizatorem festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu, który składa współorganizatorom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację imprezy serdeczne podziękowania, są to: PIG-PIB Szczecin, PGNiG Zielona Góra, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Klub Krótkofalowców Chojna, Andrzej Kordylasiński (TMZC), Michał Rembas, Urząd Miejski w Moryniu, Zespół Szkół w Moryniu, ZGKiM w Moryniu, Klub Piłkarski Morzycko Moryń, OSP w Moryniu oraz firma „Boanerges – Media Studio” Maciej Błaszkowski, który sfilmował całe wydarzenie.
Marta Cacek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu
Napisz komentarz
Komentarze