Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:30
Reklama
Reklama

Pocztówki patriotyczne i znaczki ze zbiorów Henryka Tabaki i Tadeusza Kołuckiego na wystawie w bibliotece

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gmina Gryfino i Biblioteka Publiczna w Gryfinie mają przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy „Pocztówka orężem w walce o niepodległość oraz tragizm narodu i żołnierza polskiego”. Autorzy wystawy Henryk Tabaka – gryfiński kolekcjoner i Tadeusz Kołucki – autor wielu publikacji o ziemi gryfińskiej, przygotowali ją, korzystając z własnych kolekcji.
Pocztówki patriotyczne i znaczki ze zbiorów Henryka Tabaki i Tadeusza Kołuckiego na wystawie w bibliotece

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 5 listopada 2018 r. w budynku Biblioteki Publicznej w Gryfinie przy ul. Kościelnej o godz. 16.00.

Wystawa potrwa do końca listopada.

Serdecznie zapraszamy.

Wystawa „Pocztówka orężem w walce o niepodległość oraz tragizm narodu i żołnierza polskiego”
 
W historii narodu i państwa polskiego listopad jest miesiącem szczególnym. W tradycji niepodległościowej Polaków wyraża bowiem triumf wiary i nadziei nad zwątpieniem i poddaniem się losowi. Po 123 latach niebytu i niewoli narodowej, Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Zwycięstwo to nie przyszło jednak łatwo. Wolności nikt nam nie podarował. Wywalczyliśmy ją sami wysiłkiem wielu pokoleń!
Dwa ostatnie stulecia nie szczędziły Polakom ani dramatycznych wydarzeń, ani nieustających prób ciągłego zdawania egzaminu z patriotyzmu oraz świadomości jedności narodowej i państwowej. Znajomość własnej historii, kultywowanie i budowanie tradycji niepodległościowej, walka o wolność „Waszą i Naszą” pozwoliły Polakom w końcu sięgnąć po wolność dla siebie i odbudować własne państwo.
Z biegiem czasu zacierają się ideały i ich sens. Wchodzą nam w krew rocznice i obchody. Każda kalendarzowa karta naznaczona jest znakiem jakiegoś narodowego zrywu, bohaterskiego czynu, brzemiennej w skutki tragedii. Każdy miesiąc kojarzy się nam z innym wydarzeniem, z inną postacią. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi, którzy odegrali wielką rolę w tej walce o przetrwanie, o naród i państwo. Bohaterem bowiem był cały naród!
Wystawa ta przedstawia jedną z mniej znanych, ale niezwykle ważną formę walki o niepodległość – jaką spełniała karta pocztowa. Pierwsze karty pocztowe pojawiły się na ziemiach polskich pod koniec XIX wieku. Dla Polaków żyjących bez własnego Państwa, pod władzą trzech zaborców spełniały one rolę szczególną. Bowiem oprócz typowych, jak widokówka czy karty świąteczne, w obiegu pocztowym, a także poza kontrolą cenzury pojawiały się karty o charakterze patriotycznym. Ich zadaniem było podtrzymywanie w narodzie ducha patriotycznego, mobilizowanie do większej aktywności politycznej i społecznej oraz podejmowania walki zbrojnej z zaborcami. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jednym z najczęstszych tematów występujących na kartach patriotycznych było malarstwo, związane z polskimi tradycjami i wydarzeniami historycznymi.
Na tej wystawie prezentujemy zdjęcia pocztówek patriotycznych, których oryginały znajdują się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, jak też oryginalne kartki pocztowe i znaczki z prywatnych zbiorów Tadeusza Kołuckiego i Henryka Tabaki.
Tekst: Henryk Tabaka, Tadeusz Kołucki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama