Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:43
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Piotr Romanicz o swoim wyborczym zawołaniu i pierwszej decyzji tuż po wyborach jako burmistrz

Zaczynamy czwartą turę pytań z serii „Trzy pytania do…”. Tym razem kandydatów na burmistrza Gryfina pytamy o hasło wyborcze i pierwszą decyzję po wygranych wyborach. Przepytujemy tym razem Piotra Romanicza.

-Jakie jest pańskie hasło wyborcze?

Piotr Romanicz: -Moje hasło wyborcze to „Dobry program na lepsze jutro”.

 

-Dlaczego akurat takie?

Piotr Romanicz: -Hasło wyborcze nawiązuje do wprowadzanej w kraju od trzech lat „Dobrej zmiany”. Konsekwencja i skuteczność wprowadzanych zmian przez Prawo i Sprawiedliwość na szczeblu rządowym musi przenieść się na poziom wspólnot samorządowych. Dobra zmiana musi dokonać się w Polsce lokalnej, na podwórku gminnym. Musi dotyczyć poprawy jakości codziennego życia mieszkańców poszczególnych miejscowości, bo władza lokalna jest dla mieszkańców a nie odwrotnie.

Mój program został podzielony na trzy konkretne zakresy zadań:

  1. Dobra komunikacja – rozumiana w sensie dosłownym, jako zdecydowane wsparcie mobilności mieszkańców gminy, w tym przewozów lokalnych, parkingów, dróg, chodników, ścieżek rowerowych. Rozumiana ponadto w szerszym znaczeniu, jako komunikacja władz gminy z mieszkańcami pozwalająca na jawność życia publicznego, w tym przetargów, konsultacji społecznych itp. Dobra komunikacja to także umiejętność współpracy władz gmin z innymi instytucjami: samorządami oraz instytucjami rządowymi, co w przypadku kandydata Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza jest wartością dodaną.
  2. Dobrze uporządkowana gmina – to nie tylko konieczność zaprowadzenia czystości i porządku na ulicach i chodnikach, o którym wspominają mieszkańcy, ale także ład przestrzenny w mieście np. inwestowanie w sposób zapewniający rozwój społeczności lokalnej, wspieranie rozwoju handlu i usług w sposób spójny z interesem mieszkańców, budowa nowych mieszkań, w tym mieszkań socjalnych, wprowadzanie ułatwień dla starszych ludzi i innych grup wymagających wsparcia. Uporządkowana gmina, to także efektywne zarządzanie spółkami gminnymi. To troska o mienie komunalne i bezpieczeństwo mieszkańców. To także monitoring.
  3. Dobro mieszkańców – to, czym powinna kierować się w swoich działaniach władza gminna: szacunek do mieszkańców i do pracowników gminnych instytucji. To także działania podnoszące jakość życia w takich dziedzinach jak edukacja, kultura, turystyka, wypoczynek. Dobro mieszkańców, to dedykowane programy wsparcia dla rodzin, młodzieży, seniorów i niepełnosprawnych.

 

-Jaka będzie Pańska pierwsza decyzja na stanowisku burmistrza po wygranych wyborach?

Piotr Romanicz: -Podstawowa rzecz to rzetelne dochowanie procedur związanych z procesem uchwalania budżetu, gdyż terminy będą krótkie. Jednocześnie, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wyników wyborów obchodzić będziemy uroczystość Stulecia Niepodległości. Chciałbym, by dzień 11 listopada był dla społeczności gminy Gryfino początkiem tworzenia lepszego jutra. Trzecia ważna rzecz, to konieczność pilnego spotkania z nowymi władzami Powiatu Gryfińskiego w sprawie dalszego prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie oraz w sprawie przyszłości inwestycji związanej z tą szkołą, której skutki finansowe dla budżetu gminy są dyskusyjne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama