sprawujemy opiekę nad mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Nie jest ich dużo, dlatego chcemy je w sposób szczególny wspierać i utrzymywać z nimi kontakt. Pamiętamy też, że na Pomorzu Zachodnim wszyscy jesteśmy skądś. Chcemy budować społeczeństwo otwarte, tolerancyjne, w duchu wzajemnego szacunku. Stąd tyle działań podejmowanych dla różnych społeczności, w które zawsze angażujemy młodzież – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz do gości, ale i młodzieży z LO nr 5, która także uczestniczyła w spotkaniu.
Dotąd w stolicy Pomorza Zachodniego odbyły się trzy zjazdy emigracji marcowej, które zorganizował w roku 2003, 2007 i 2010 szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
– Chcę być optymistką i powiedzieć, że nie jest to ostatni reunion. Póki mi sił wystarczy, a wam dobrej woli to będziemy kontynuować ideę zjazdów – mówiła Róża Król, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, oddział w Szczecinie.
Warto dodać, że sama idea organizacji zjazdów emigracji marcowej zrodziła się wśród grona przyjaciół mieszkających w Izraelu. Tam też odbył się pierwszy zjazd z udziałem wielu byłych szczecinian, którzy takie same spotkania chcieli organizować w rodzinnym mieście.
Spotkaniu w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego towarzyszyła wystawa fotografii „Wyjazdy i powroty” oraz prezentacja multimedialna na temat działalności szczecińskiego oddziału TSKŻ w Polsce, którą przygotowali prof. dr hab. Janusz Mieczkowski oraz dr Dorota Kowalewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zjazd emigracji marcowej potrwa od 17 do 22 czerwca 2018 r. Zaplanowano m.in. wycieczkę po Szczecinie (19.06, 21.06), regionie (20.06) czy debatę w Centrum Dialogu Przełomy (21.06).
Organizację obchodów rocznicy marca’68, jak i tegorocznego zjazdu emigracji marcowej reunion 68’– Szczecin wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Napisz komentarz
Komentarze