W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że ksiądz January Żelawski: po skończeniu Seminarium Duchownego zaczął swoją misję, z poświęceniem i troską budując pierwsze w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Sanktuarium Maryjne w Siekierkach (…). Jako pierwszy kustosz tego sanktuarium (…) propagował wiedzę historyczną (…). Starał się rozsławiać miejsce, gdzie „w cieniu sanktuarium” spoczywają na wojskowym cmentarzu polscy żołnierze, polegli podczas forsowania Odry w kwietniu 1945 r.
ks. senior kan. mgr January Żelawski
Obecnie: parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie
Urodził się 05.01.1939 r. we wsi Trzebica gm. Pacanów (wówczas Kieleckie) w rodzinie chłopskiej, syn Franciszka i Marianny z d. Kawa. Ochrzczony 5.02.1939 r. z powodu choroby w kościele parafialnym w Świniarach, z nadaniem imienia January. Dopiero z chwilą rozpoczęcia kl. I szkoły podstawowej w Oblekaniu (którą ukończył w roku 1953) wszelkie choroby ustały. Liceum w Busku Zdroju ukończył w r. 1958. Wówczas świadomie opuścił rodzinne strony i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie - Paradyżu.
Po trzech latach studiów, jako kleryk został powołany do służby wojskowej w Nysie, było to w latach 1961 - 63. Jako żołnierz współpracował z lekarzem na Izbie Chorych jako sanitariusz. Po odrzuceniu "kuszących propozycji", aby nie wracać do Seminarium Duchownego - powrócił w latach 1963 - 66 i dokończył studia teologiczne, z którymi miał wiele trudu.
16.06.1966 r. w roku Milenium Chrztu Polski na Jasnej Górze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wilhelma Pluty.
Pierwszy wikariat (1966 - 70) wypadł w parafii Sielsko dek. Łobez, drugi (1970 - 72) w parafii Barwice wówczas woj. Koszalin, trzeci w Moryniu (1972 - 74) wówczas dekanat Chojna.
W roku 1974 nastąpił podział parafii Moryń, a przez to z jej 4 filii, powstała parafia Klępicz, której został pierwszym proboszczem.
Po 12 latach (styczeń 1986) nastąpił z kolei podział parafii Klępicz i z jej trzech filii oraz 4 z innej parafii, powstała nowa parafia w Siekierkach. A ta wioska już wówczas miała tytuł Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju. Ks. January został jej pierwszym proboszczem i kustoszem.
Jesienią następnego roku 1987 został przeniesiony do parafii MB Szkaplerznej w Raduniu dek. Choszczno z tytułem tymczasowego administratora. Z racji podziału tej parafii na dwie: Raduń i Wardyń (obecnie Korytowo) został przeniesiony 15 lipca 1988 do parafii pw. Narodzenia NMP w Brzesku. Po 4 latach pobytu, spełniło się w kapłaństwie kolejne marzenie, gdy ks. abp Marian Przykucki 8 grudnia 1992 r. kościołowi w Brzesku nadał tytuł Sanktuarium Matki Bożej Brzeskiej i Opiekunki Ludu Wiejskiego, którego został pierwszym kustoszem. Podobnie jak ostatnim marzeniem każdego chrześcijanina winno być zbawienie swojej nieśmiertelnej duszy! - to jego przedostatnim marzeniem jest doczekanie chwili koronacji łaskami słynącej figury Brzeskiej Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Dlatego w swoim testamencie zaznaczył, iż kiedyś po zakończeniu tej mozolnej ziemskiej wędrówki, chciałby spocząć w „cieniu Jej Sanktuarium", czyli obok krzyża na miejscowym cmentarzu, w odległości ok. 300 metrów od strumyka Jordan, gdzie w roku 1124 św. Otton ochrzcił 30 mieszkańców pierwotnego Brzeska.
Notka biograficzna ze strony http://diecezja.szczecin.pl/wspolnoty/duszpasterze/-Ks-January-Zelawski_P198
Napisz komentarz
Komentarze