Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 17:16
Reklama dotacje rpo
Reklama

Ksiądz January Żelawski ma zostać honorowym obywatelem

W uznaniu wybitnych zasług dla gminy Cedynia, Rada Miejska na najbliższej sesji ma zamiar podjąć wyjątkową uchwałę. Chodzi o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Cedynia ks. kanonikowi Januaremu Żelawskiemu. Był on pomysłodawcą zbudowania Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach (gm. Cedynia). Wizja utworzenia sanktuarium w tym miejscu to skutek rozmów z ówczesnym biskupem szczecińsko-kamieńskim Kazimierzem Majdańskim. W latach 80. XX w. ks. January Żelawski był proboszczem parafii Klępicz, a po utworzeniu parafii Siekierki - jej proboszczem. Był też kustoszem pierwszego sanktuarium maryjnego na Ziemi Szczecińskiej.
Ksiądz January Żelawski ma zostać honorowym obywatelem
W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że ksiądz January Żelawski: po skończeniu Seminarium Duchownego zaczął swoją misję, z poświęceniem i troską budując pierwsze w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Sanktuarium Maryjne w Siekierkach (…). Jako pierwszy kustosz tego sanktuarium (…) propagował wiedzę historyczną (…). Starał się rozsławiać miejsce, gdzie „w cieniu sanktuarium” spoczywają na wojskowym cmentarzu polscy żołnierze, polegli podczas forsowania Odry w kwietniu 1945 r.
 
ks. senior kan. mgr January Żelawski
Obecnie: parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie
Urodził się 05.01.1939 r. we wsi Trzebica gm. Pacanów (wówczas Kieleckie) w rodzinie chłopskiej, syn Franciszka i Marianny z d. Kawa. Ochrzczony 5.02.1939 r. z powodu choroby w kościele parafialnym w Świniarach, z nadaniem imienia January. Dopiero z chwilą rozpoczęcia kl. I szkoły podstawowej w Oblekaniu (którą ukończył w roku 1953) wszelkie choroby ustały. Liceum w Busku Zdroju ukończył w r. 1958. Wówczas świadomie opuścił rodzinne strony i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie - Paradyżu.
 
Po trzech latach studiów, jako kleryk został powołany do służby wojskowej w Nysie, było to w latach 1961 - 63. Jako żołnierz współpracował z lekarzem na Izbie Chorych jako sanitariusz. Po odrzuceniu "kuszących propozycji", aby nie wracać do Seminarium Duchownego - powrócił w latach 1963 - 66 i dokończył studia teologiczne, z którymi miał wiele trudu.
 
16.06.1966 r. w roku Milenium Chrztu Polski na Jasnej Górze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wilhelma Pluty.
 
Pierwszy wikariat (1966 - 70) wypadł w parafii Sielsko dek. Łobez, drugi (1970 - 72) w parafii Barwice wówczas woj. Koszalin, trzeci w Moryniu (1972 - 74) wówczas dekanat Chojna.
W roku 1974 nastąpił podział parafii Moryń, a przez to z jej 4 filii, powstała parafia Klępicz, której został pierwszym proboszczem.
Po 12 latach (styczeń 1986) nastąpił z kolei podział parafii Klępicz i z jej trzech filii oraz 4 z innej parafii, powstała nowa parafia w Siekierkach. A ta wioska już wówczas miała tytuł Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju. Ks. January został jej pierwszym proboszczem i kustoszem. 
 
Jesienią następnego roku 1987 został przeniesiony do parafii MB Szkaplerznej w Raduniu dek. Choszczno z tytułem tymczasowego administratora. Z racji podziału tej parafii na dwie: Raduń i Wardyń (obecnie Korytowo) został przeniesiony 15 lipca 1988 do parafii pw. Narodzenia NMP w Brzesku. Po 4 latach pobytu, spełniło się w kapłaństwie kolejne marzenie, gdy ks. abp Marian Przykucki 8 grudnia 1992 r. kościołowi w Brzesku nadał tytuł Sanktuarium Matki Bożej Brzeskiej i Opiekunki Ludu Wiejskiego, którego został pierwszym kustoszem. Podobnie jak ostatnim marzeniem każdego chrześcijanina winno być zbawienie swojej nieśmiertelnej duszy! - to jego przedostatnim marzeniem jest doczekanie chwili koronacji łaskami słynącej figury Brzeskiej Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Dlatego w swoim testamencie zaznaczył, iż kiedyś po zakończeniu tej mozolnej ziemskiej wędrówki, chciałby spocząć w „cieniu Jej Sanktuarium", czyli obok krzyża na miejscowym cmentarzu, w odległości ok. 300 metrów od strumyka Jordan, gdzie w roku 1124 św. Otton ochrzcił 30 mieszkańców pierwotnego Brzeska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Beata 17.09.2023 19:31
Bardzo dobrze wspominam KS. Januarego , był w naszej parafii w Klępiczu ,przystąpiłam do Komuni św.gdy był proboszczem w naszej parafii ,mam nadzieję że jeszcze do naszej parafii przyjedzie ,wszyscy chcieli by się z nim spotkać , pozdrawiam KS. Januarego .

Ula 16.07.2022 23:25
Mój Sąsiad przez 25 lat ... bardzo miło wspominam Ks. Januarego :)

Stepfub 13.03.2020 16:45
Komentarz usunięty

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: LevTreść komentarza: W ktòrych płacà?Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:55Źródło komentarza: Krwiodawcy będą funkcjonować na zmienionych zasadach? Przeciwstawne postulatyAutor komentarza: cytatTreść komentarza: Z ustaleń "Faktu" wynika, że nowa partnerka męża zaginionej kobiety odsiadywała wyrok w związku z zabójstwem swojego pierwszego męża. Do zbrodni doszło 30 listopada 1999 r. we wsi Łochocin koło Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). — Sekcja zwłok wykazała, że Romek został zakopany żywcem, bo w jego płucach znajdował się piasek. Zabili Romka, bo chcieli się go pozbyć. Syn miał zaledwie 27 lat, jak go zamordowali.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:20Źródło komentarza: Beata Klimek zaginęła. Rodzina apeluje o pomoc i wsparcieAutor komentarza: MisiTreść komentarza: Nie bądź śmieszna nie zły hejt. Myślicie ,że to przejdzie bokiem znając Sylwię nie wierzę... A później płacz będzie i zgrzytanie zębami cóż macie to na własne żądanie teraz faktycznie widzę o co tu chodzi. Sylwka Pover gooooo!!!!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:19Źródło komentarza: Gryfinianka poszukiwana przez jednostki policji. Kto widział, kto wie?Autor komentarza: cytatTreść komentarza: Sołtys Poradza, Ewa Gliszczyńska, w rozmowie z Polsat News przypomniała, że Beata Klimek wielokrotnie mówiła o groźbach ze strony męża. – To nie była kobieta, która uciekłaby od dzieci. Była w nich zakochana i zawsze skupiona na rodzinie. Ale mówiła też, że boi się męża – wspominała Gliszczyńska. Z ONETUData dodania komentarza: 26.11.2024, 16:18Źródło komentarza: Beata Klimek zaginęła. Rodzina apeluje o pomoc i wsparcie
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama