Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 01:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dbaj o życie, zapnij pas. Działania gryfińskiej drogówki

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do zapinania pasów, sprawdzali wczoraj 13 lutego 2018 r. na drogach powiatu gryfińskiego policjanci ruchu drogowego.

Autor: fot. KPP Gryfino

Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie, kiedy wsiadamy do auta. Pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, mówiąc wprost - ratują życie. W chwili, kiedy dochodzi do wypadku drogowego, szanse na przeżycie są zdecydowanie większe, gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wskaźnik śmiertelności przy samochodowych wypadkach drogowych. Nadzór nad zapinaniem pasów to jedno z priorytetowych zadań policjantów gryfińskiej drogówki.

Jaki skutek niesie zignorowanie pasa bezpieczeństwa?

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem karnym. Popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym przez kierowcę może skutkować tym, że zostanie on ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty karne. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć, że są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia, to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów - 100 złotych i 4 punkty.

Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci. Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w wysokości 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych.

 

Zapiąć pas, by uniknąć mandatu czy dla własnego bezpieczeństwa?

Odpowiedź jest tylko jedna: pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu. Robimy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Na polskich drogach wciąż zdarzają się bardzo dramatyczne wypadki samochodowe. Nadmierna prędkość w połączeniu z brawurową, lekkomyślną jazdą, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Poduszka powietrzna uzbraja się w momencie zapięcia pasa bezpieczeństwa. Zaobserwowane zjawisko polegające na zapinaniu pasa za swoimi plecami spowodować może, iż w momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Podczas wypadku osoba podróżująca z tyłu, która nie zapięła pasów, może swoim ciężarem ciała, pomnożonym przez prędkość pojazdu, uderzyć tak mocno w przednie siedzenie samochodu, że złamie zagłówek lub wręcz cały fotel, zabijając kierowcę albo pasażera z przodu.

 

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

- kobiety o widocznej ciąży;

- kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

- policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

- funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

- dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2, M3;

- dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm. ).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama