Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 18:53
Reklama

Akcja służb na S3

Na krajowej trójce w okolicach Przybiernowa w piątek 24 listopada 2017 r. odbyły się ćwiczenia, w których uczestniczyły służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie województwa zachodniopomorskiego. Założeniem głównym sytuacji kryzysowej było doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas zdarzenia drogowego z udziałem cysterny przewożącej gaz LNG. W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie służby ratunkowe, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa oraz zapewnić pomoc w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Głównym założeniem ćwiczeń było zagrożenie terrorystyczne związane z podłożeniem ładunku wybuchowego pod cysternę przewożącą gaz LNG
Akcja służb na S3

Podstawowym zdaniem służb była na początku akcji izolacja miejsca pozostawienia cysterny oraz zorganizowanie objazdów, a także wydzielenie strefy rażenia. Podczas tych czynności okazało się bowiem, że pod cysterną jest prawdopodobnie ładunek wybuchowy.

Powołany sztab kryzysowy, składający się z przedstawicieli różnych służb i podmiotów pozapolicyjnych podjął decyzję o zaangażowaniu do działań policyjnych pirotechników, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuną spod ciężarówki niebezpieczny pakunek.
Kolejnym etapem ćwiczeń było zatrzymanie kierowcy cysterny, który jak ustalili mundurowi miał powiązanie z organizacjami planującymi zamachy terrorystyczne i mógł posiadać przy sobie broń oraz inne niebezpieczne przedmioty. Policyjni antyterroryści ustalili miejsce jego kryjówki i zatrzymali groźnego sprawcę.

Celem takich kompleksowych ćwiczeń było mi.in. koordynacja działań podmiotów systemu reagowania kryzysowego w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz wypracowanie optymalnego modelu efektywnego reagowania w zwalczaniu tego typu zagrożeń.

Była to także okazja do doskonalenia współdziałania Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego, patroli Ruchu Drogowego, Sztabu Policji z innymi służbami i podmiotami pozapolicyjnymi odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa w warunkach wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia w związku ze zdarzeniem terrorystycznym.

Wcześniej w Międzyzdrojach odbyła się konferencja pt. " Zarządzanie ryzykiem systemu gospodarczego państwa w aspektach bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego", w której wzięli udział przedstawiciele instytucji gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne.
Prelegenci poruszali między innymi zagadnienia dotyczące: kierunków rozwoju terminala LNG w Świnoujściu, zarządzania ryzykiem terrorystycznym w obszarze infrastruktury technicznej i informatycznej.


asp.szt. Anna Gembala



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama