Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 19:38
Reklama
Reklama

To było w skrytce szefa partii nazistowskiej w powiecie chojeńskim

Odnaleźliśmy przedmioty osobistego użytku, jak nam się wydawało - oficera niemieckiego. Wśród odnalezionych przedmiotów były m. in. resztki aktówki, przedmioty do higieny osobistej, buty, broń oraz portfel, który pozwolił nam na zidentyfikowanie właściciela. Informacji tej nie podawaliśmy wcześniej do wiadomości publicznej, aby nie popełnić falstartu przed dokładnym sprawdzeniem tożsamości osoby, do której te przedmioty należały. Dzisiaj z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że są to rzeczy ostatniego niemieckiego burmistrza Kostrzyna Hermanna Körnera! – informuje na Facebooku Tomasz Michalak ze stowarzyszenia Perkun.
To było w skrytce szefa partii nazistowskiej w powiecie chojeńskim

Autor: Stowarzyszenie Perkun (Facebook)

Członkowie stowarzyszenia Perkun w połowie października 2017 r. odkopali na terenie Twierdzy Kostrzyn przedmioty należące do hitlerowca. Po dochodzeniu okazało się, że do wspomnianego Hermanna Körnera. Był przewodniczącym powiatowych struktur (w powiecie chojeńskim) partii nazistowskiej NSDAP.

-Głównym dowodem na tożsamość właściciela odnalezionych przez nas przedmiotów jest pismo znajdujące się w portfelu. Jest to imienne zaświadczenie wydane w kwietniu 1943 r. przez kierownictwo NSDAP, Wydział Propagandy Rzeszy w Monachium, iż H. Körner często podróżuje w celach związanych z prowadzoną wojną – informuje Tomasz Michalak z Perkuna.

Jak podaje Wikipedia, w 1939 r. Körner został przeniesiony do Kostrzyna jako pierwszy burmistrz. Tam pełnił także funkcję dyrektora NSDAP. Po wojnie wrócił do południowego Szlezwik-Holsztyna. Od 1 kwietnia 1951 r. do 31 grudnia 1971 r. był burmistrzem Reinbeka.

Jak ustalili członkowie stowarzyszenia Perkun i Muzeum Twierdzy Kostrzyn, hitlerowiec brał udział w obronie twierdzy Kostrzyn w 1945 r, gdzie dowodził resztkami Volkssturmu i 303 batalionu fizylierów w walkach o Kuhbrücke. Musiał szybko opuścić swoją kryjówkę w piwnicy ratusza, że zostawił portfel. Miasto zamieniono w ruinę. Jemu wraz z komendantem miasta-twierdzy udało się w nocy z 29 na 30 marca 1945 r. przebić do linii niemieckich na zachód od Odry. Potem trafił do niewoli radzieckiej, z której wrócił do Republiki Federalnej Niemiec. Nigdy swojego portfela nie odnalazł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama