Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 04:37
Reklama

W kręgu Świętych Ksiąg

Pewien himalaista wspiąwszy się na ośmiotysięcznik w pełnym słońcu na ośnieżonej górze podziwiał piękno gór. Jak pisze, tak było cudownie, że aż zapierało dech w piersiach.
W kręgu Świętych Ksiąg

Przyszła mu do głowy pewna myśl: A jednak ateiści nie mają racji. Jest ktoś, kto wszystko to stworzył.

18 października 2107 roku zaprosiłyśmy do Biblioteki na Górnym Tarasie w Gryfinie Bartosza Wielgoszewskiego, terapeutę z WZT w Szczecinie Płoni, rozmiłowanego w dziejach religii.

„Wielcy ludzie Świętych Ksiąg. Spacerkiem po religiach świata” – to tematyka zajęć, które  przeprowadził p. Bartosz z uczniami trzeciej klasy z gimnazjum na Górnym Tarasie w Gryfinie.

Czy ludzie tak w ogóle wierzą?

Co to jest ateizm?

Która religia byłą pierwszą: chrześcijaństwo, judaizm czy islam?

Jakie symbole charakteryzują daną religię?

Wielcy ludzie Świętych Ksiąg – Jezus Chrystus, Mahomet, Budda

Co łączy a może dzieli te postaci?

Czy religie są siłą napędową współczesnego świata?

Pan Bartosz zręcznie lawirował między niuansami poszczególnych religii ponieważ cechują je liczne podobieństwa , ale także dzieli wiele zasadniczych różnic:

- Chrześcijaństwo, Jezus Chrystus i Biblia, która jest księgą duchową. Jej język jest pełen alegorii, idiomów i mistycyzmu. Ogromnym zaskoczeniem dla młodzieży była wyrecytowana przez p. Bartosza modlitwa „Ojcze nasz”  w języku aramejskim. Okazało się, że zdecydowanie łatwiej jest odmawiać tę modlitwę po… polsku. Podjęte przez gimnazjalistów próby modlitwy w języku Chrystusa były tylko „łamaniem” sobie języka.

- Buddyzm „myślący” i „dyskutujący”, Budda i święte pisma.

- Islam  „czyli poddanie się Allachowi”, Mahomet i Koran. Szahada to jeden z najważniejszych filarów islamu i gimnazjaliści z pewną dozą nieśmiałości powtarzając ją po arabsku próbowali swoich umiejętności lingwistycznych.

- Hinduizm, poszukiwanie Absolutnej Prawdy i najświętsze księgi – Wedy.

 

Organizując spotkanie p. Bartosz – religia – gimnazjaliści nie przypuszczałam iż tak trudno będzie mi zrelacjonować te warsztaty. W obecnych czasach temat religii jest niepopularny a wypowiadanie słowa  „islam” budzi strach. I jeszcze ta Szahada w bibliotece?!

Celem spotkania było ukazanie głównych religii, które są do dzisiaj żywe i wywierają wpływ na życie współczesnych ludzi na różnych kontynentach. Religie te nie są „eksponatami muzealnymi” lecz ciągle ewaluującymi elementami współczesnej kultury.

Credo spotkania:

Ważne jest , aby wierni każdej z religii realizowali szczytne idee głoszone przez ich założycieli. Jednym z najważniejszych jest realizacja głoszonych w Świętych Księgach zasady miłości bliźniego, tolerancję i szacunek dla poglądów innego człowieka.

Spotkanie przygotowały;

Ewa Chołdrych

Maria Delczyk (foto)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama