Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:12
Reklama
Reklama

Książka ma głos, czyli sztuka czytania młodzieży

W Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29 września 2017 r. w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie odbyły się warsztaty czytelnicze „Książka ma głos, czyli sztuka czytania” prowadzone przez Stanisława Heropolitańskiego – znanego dziennikarza, lektora i pracownika Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Książka ma głos, czyli sztuka czytania młodzieży

Autor: Mariusz Kiełtyka

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 6a z SP nr 3 z nauczycielami, którzy najpierw wysłuchali w mistrzowskiej interpretacji pana Stanisława pierwszego rozdziału bestsellerowej książki Rafała Kosika – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. To pierwszy tom współczesnej, osadzonej w polskich realiach serii o nastolatkach. Pojawiają się w niej nie tylko duchy, lecz także program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że te powieści są chętnie czytane również przez młodzież, która za czytaniem nie przepada.

Podczas pierwszych warsztatów dwudziestoosobowa grupa dowiedziała się jak czytać aby nas słuchano?, jak poradzić sobie z tremą?, jak właściwie oddychać czytając? czy jak wreszcie czytać ze zrozumieniem? Uczniowie uświadomili sobie, że głośne czytanie to trudna sztuka, to także umiejętność właściwej interpretacji, odpowiedniej dykcji i akcentowania tekstu.

Z kolei podczas drugiego spotkania uczniowie klasy 1 LA z ZSP nr 2 uczestniczyli w warsztatach głośnego czytania pod hasłem: „I ty możesz być Conradem”, które związane były z obchodzonym właśnie Rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego. Zdolni ochotnicy (trzech chłopców i nauczycielka języka polskiego) głośno czytali fragmenty „Tajfuna” Josepha Conrada. Mistrz słowa nagrywał ich czytanie na dyktafon cyfrowy, by później analizować ich dykcję, akcent, a nawet oddech podczas czytania – udzielając im wskazówek jak powinno się prawidłowo czytać. Warsztaty zakończyły się serią pytań do najbardziej rozpoznawalnego szczecińskiego lektora dotyczące jego pracy lektorskiej i dziennikarskiej.

Tekst i fot. Mariusz Kiełtyka



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama