Problem opisany przez czytelnika przedstawiliśmy władzom Gryfina. Odpowiedź przysłała Janina Major, zastępca naczelnika Wydziału Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie.
Na polecenie Pana Burmistrza przesyłam odpowiedź na pytanie przesłane drogą elektroniczną dotyczące odkomarzania:
W kwestii odkomarzania miejsc publicznych bardzo szerokie wyjaśnienie negatywnego stanowiska zajętego przez władze gminy Gryfino zawarł zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pan Tomasz Miler w swojej wypowiedzi na łamach lokalnej prasy. Oczywiście sygnały od mieszkańców o pladze komarów dotyczą terenu całej gminy, nie tylko miasta Gryfino.
Powodem tak znacznej populacji tego owada jest pogoda. Niekorzystna jest również lokalizacja gminy Gryfino w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Międzyodrza, samej rzeki Regalicy oraz okolicznych jezior.
Decyzje samorządów o podjęciu działań związanych z odkomarzaniem wybranych obszarów swoich gmin w wielu przypadkach podejmowane są na skutek nacisków opinii publicznej. Co do skuteczności i długofalowego działania stosowanych środków opinie są bardzo różne. Nie bez znaczenia też pozostaje kwestia szkodliwości środków używanych przez firmy odkomarzające. W sieci można znaleźć wiele przypadków zatrucia pszczół po zabiegach odkomarzania.
Stanowisko władz gminy od wielu lat pozostaje bez zmian: na terenie bezpośrednio przylegającym do obszarów podmokłych i rzecznych wydatkowanie środków publicznych na akcje odkomarzania jest krótkotrwałe, a co za tym idzie bezcelowe. Komary mogą przemieszczać się swobodnie z pozostałych terenów nieobjętych zabiegami odkomarzania. Jak pokazuje praktyka, gminy Powiatu Gryfińskiego nie zdecydowały sie na takie zabiegi, co potwierdza wątpliwości władz gminy Gryfino, co do skuteczności tego rodzaju zabiegów.
z poważaniem
Janina Major
Zastępca Naczelnika Wydziału Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie
Napisz komentarz
Komentarze