Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 17:39
Reklama

Prześwietlili nas i zapraszają na prezentację już w sobotę

Nastolatkowie z Polski i Niemiec pracują na południu naszego powiatu i w Schwedt nad projektem, który ma odpowiedzieć na pytania, jak zmienił się nasz region przez ostanie ćwierćwiecze. W tym celu przez tydzień udawali się na wyprawy po obu stronach Odry, prowadzili wywiady i sondaże, pisali teksty dziennikarskie, robili zdjęcia i kręcili film aby dokumentować życie mieszkańców po obu stronach rzeki. Owoce swej pracy uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów „Tu kiedyś była granica” zaprezentują w sobotę 15 lipca o godz. 12.00 w świetlicy wiejskiej w Bielinku.
Prześwietlili nas i zapraszają na prezentację już w sobotę

Autor: Konrad Wielgoszewski (prowadzi warsztaty fotograficzne)

-W tym roku obchodzili będziemy 10-lecie przystąpienia Polski do układu Schengen. Projekt adresowany jest do młodych ludzi z Polski i Niemiec w wieku od 14 do 18 lat, zainteresowanych tematyką polsko-niemiecką i europejską, którzy chcą w atrakcyjny sposób poszerzyć swą wiedzę na ten temat i jednocześnie rozwijać praktyczne umiejętności w zakresie dziennikarstwa i sztuk wizualnych – informuje Magdalena Ziętkiewicz, koordynator projektu.

Kim są uczestnicy

Uczestnikami warsztatów są gimnazjaliści i licealiści z terenu województwa zachodniopomorskiego oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatów Märkisch Oderland i Uckermark. Są to przede wszystkim uczniowie pracujący w zespołach redakcyjnych szkolnych gazetek, kołach fotograficznych i historycznych, a także ci, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania związane z fotografią, czy dziennikarstwem.

Przebywają w Leśniczówce Piasek

Uczestnicy warsztatów przez tydzień pracują w trzech polsko-niemieckich grupach (filmowej, fotograficznej i dziennikarskiej) i poznają różnorodne techniki i formy przekazu medialnego. Uczestnicy mieszkają w historycznym budynku poniemieckiej leśniczówki. W czasach PRL była ona siedzibą polskich Wojsk Ochrony Pogranicza. Obecni właściciele znajdującego się dziś w tym obiekcie pensjonatu, pieczołowicie gromadzą pamiątki z dawnych czasów i chętnie udostępniają je swoim gościom.

Poznają historię najnowszą

Uczestnicy warsztatów poznają zarówno historię, jak i aktualne problemy pogranicza. Próbują  też zdiagnozować, jak dalece otwarcie w 1993 roku przejścia granicznego w Osinowie Dolnym, a następnie przystąpienie Polski do układu Schengen, zmieniły życie mieszkańców przygranicznej gminy Cedynia.

W 1992 roku wjazd na most graniczny na Odrze łączący niemieckie Hohenwutzen z polskim Osinowem Dolnym zamykała metalowa brama zamknięta na kłódkę.

Na jakie pytania starają się odpowiedzieć

Młodzi ludzie poprzez zrobione wywiady sondaże, zdjęcia starają się odpowiedzieć na szereg pytań. Jak wyglądały przygraniczne miejscowości, takie jak Piasek, Cedynia czy Osinów Dolny przed 25 laty? Jak wówczas żyli ich mieszkańcy? Jak zarabiali na życie? Jaki mieli stosunek do sąsiadów zza Odry i czy w ogóle postrzegali ich jako sąsiadów? Jak dalece to się zmieniało od chwili otwarcia granicy? Czy fakt, że liczący zaledwie 180 mieszkańców Osinów Dolny zamienił się w największe na polsko niemieckim pograniczu centrum handlowo- usługowe ze sklepami wszelkich możliwych branż, restauracjami, pensjonatami i kilkudziesięcioma zakładami fryzjerskimi, wpłynęło również na mentalność jego mieszkańców? Jakie przemiany nastąpiły we wzajemnym postrzeganiu się Polaków i Niemców? Czy na terenie gminy Cedynia i sąsiadujących z nią gmin niemieckich powstały jakieś specyficzne formy transgranicznej kultury lub nowe inicjatywy obywatelskie? Jakie możliwości i perspektywy stwarza bliskość Niemiec i otwarta granica dla młodych ludzi?

Organizator i sponsor

Projekt realizuje Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu. Projekt został dofinansowany z Funduszu Małych Projektów w ramach  współpracy Interreg V a Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia/ Polska oraz ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

O warsztatach pisaliśmy wcześniej tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/23926,ruszyly-mlodziezowe-polsko-niemieckie-warsztaty-w-



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama