Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 21:47
Reklama

Polskie i niemieckie przedszkolaki zamieniły się w małych badaczy

"Dzień małych badaczy" zorganizowano najpierw w Pinnow (13 czerwca 2017), a potem w Passow (20 czerwca 2017 r.). Do Pinnow przyjechały dzieci z partnerskiego przedszkola Calineczka z Gryfina, a Passow odwiedziły dzieci z Punktu Przedszkolnego w Przecławiu.
Polskie i niemieckie przedszkolaki zamieniły się w małych badaczy

Autor: organizator

Spotkanie  z wieloma eksperymentami jak np.: zaskakujące kolorowe karuzele, powiększanie przedmiotów, filtry farb i czary mary z kolorami miało na celu wspieranie zainteresowania dzieci naturą i otaczającym światem oraz pogłębienie istniejących już kontaktów między dziećmi z przedszkoli  partnerskich i doskonalenie  znajomości języków obcych.

W ramach projektu „Językowe i międzykulturowe umiejętności dzięki transgranicznym spotkaniom dzieci” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)” odbędą się jeszcze 4 spotkania: festiwal bajek, spotkanie wielkanocne, mikołajki oraz kolejny Dzień małych badaczy.

Projekt przyczynia się istotnie do wzmocnienia współpracy transgranicznej w obszarze edukacji. Celem jest lepsze poznanie i zrozumienie sąsiedniego kraju Polski/Niemiec poprzez współpracę przedszkoli. Ważną część przedszkolnej codzienności stanowią spotkania, które stwarzają okazję wspierania u dzieci postawy otwartości na świat, ciekawości i tolerancji w stosunku do nowych treści oraz ich zainteresowania innymi ludźmi i kulturami. Regularne odwiedziny dzieci i wspólne wydarzenia stwarzają niepowtarzalną możliwość realizowania tego celu. Scenariusze poszczególnych spotkań koncentrują się na wzmacnianiu i pogłębianiu bezpośrednich kontaktów między dziećmi. Wymiana doświadczeń  jest też istotna dla wychowawców. Wspólne prace plastyczne, pieczenie i muzykowanie z okazji tradycyjnych świąt przybliża dzieciom i wychowawcom zwyczaje i rytuały kultywowane po obu stronach granicy. Rozwijana jest przy tym świadomość, że pomimo barier językowych można funkcjonować nie tylko obok siebie ale także z sobą.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama