- Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe od wielu lat jest priorytetem tak dla nas jak i Zarządu Melioracji. W tym zakresie zrealizowano już inwestycje na takich rzekach jak Rega, Parsęta, Ina, czy na Zalewie Szczecińskim w sumie warte kilkaset milionów złotych. Królowa zachodniej Polski - Odra - była naszym wielkim wyzwaniem. To zadanie bardzo trudne, które nie było by możliwe gdyby nie Umowa o Odrze granicznej z Niemcami i porozumienie o finansowaniu z Bankiem Światowym. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Budowa wałów chroniących mieszkańców Chlewic i Porzecza oraz modernizacja polderu Marwickiego to jedno z 3 zadań za jakie odpowiadają zachodniopomorscy melioranci w ramach „Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły” finansowanego ze środków Banku Światowego.
- Odra będzie mogła się na tym terenie naturalnie rozlewać, ale zabezpieczymy miejscowość od tych dużych stanów wody. Wartość tego projektu to około 10 mln zł, a całość inwestycji będzie kosztować ponad 140 mln zł. To początek ostatecznego zabezpieczenia przeciwpowodziowego na Odrze. - wyjaśniał Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
To niezwykle ważna inwestycje dla Gminy Boleszkowice, na której terenie będą prowadzone prace. Wójt Gminy dziękował za inwestycję i deklarował pełną współpracę podczas realizacji inwestycji.
- To jest jaskółka tego, że nasi mieszkańcy w końcu będą bezpieczni. Dziękuję, że dostrzegacie nasze problemy. To z pewnością napędzi gospodarkę gminy. Gwarantuję pomoc od strony merytorycznej i praktycznej. – wyjaśniał Wójt Boleszkowic Jan Krzywicki.
- Inwestujemy w bezpieczeństwo i w uzyskanie III klasy żeglowności niezbędnej do pracy lodołamaczy. – dodawał Geblewicz.
Dzięki inwestycji powstanie wał cofkowy rzeki Odry przy rzece Myśli, którego zadaniem będzie ochrona przeciwpowodziowa Chlewic i zabezpieczenie około 80 osób oraz zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Wybudowany zostanie wał przeciwpowodziowy z przesłoną przeciwfiltracyjną o długości 2,366 km, który będzie stanowił ochronę mieszkańców wsi o powierzchni około 36 ha.
- Ogromna praca została włożona by dojść do miejsca, w którym jesteśmy. Dzięki finansowaniu Banku Światowego do inwestycji podchodzimy w sposób bardziej otwarty niż dotychczas. Pogodzimy potrzeby środowiska i społeczeństwa. – powiedział Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Maciej Humiczewski.
Z kolei celem modernizacji polderu Marwickiego jest ochrona przeciwpowodziowa miejscowości Marwice, Krajnik, Krzypnica oraz części miasta Gryfino i takich zakładów przemysłowych jak Elektrownia Dolna Odra, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Gryfino, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej a także oczyszczalni ścieków o łącznej powierzchni około 1500 ha. Dzięki inwestycji powstaną wały przeciwpowodziowe na długości ponad 5,6 km.
- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tego zadania. W ostatnich latach wykonywaliśmy dwa bardzo duże kontrakty dla Banku Światowego w ramach prac na Wrocławskim Węźle Wodnym. – mówił przedstawiciel wykonawcy, Prezes Zarządu Spółki Energopol Piotr Bartoszewski.
ENERGOPOL-SZCZECIN powinien zakończyć prace w ciągu 24 miesięcy, czyli do końca pierwszego kwartału 2019r.
Napisz komentarz
Komentarze