Pamiętajmy, że to właśnie brak umiejętności zaakceptowania istnienia w społeczeństwie niepełnosprawności czyni ze zdrowych ludzi niepełnosprawnych.
„Niepełnosprawność intelektualna to choroba , która może zdarzyć się w każdej rodzinie , może dotknąć każdego z nas i nie należy jej się wstydzić”. Ludzie niepełnosprawni choć urodzili się mniej szczęśliwi, mają prawo szukać wsparcia w nas, ludziach zdrowych. To my ludzie zdrowi, powinniśmy dążyć do tego, aby dzieci, ludzie dorośli dotknięci niepełnosprawnością byli otoczeni miłością, aby napotykali na swojej drodze szczęście, akceptację.
Jan Paweł II powiedział:
„Człowiek jest wielki nie przez to co ma,
nie przez to kim jest , lecz przez to,
czym dzieli się z innymi”
Integrację można porównać do długiej podróży drogą, która jest wyboista pełna zakrętów i słabo oznakowana. Wiemy na pewno, „podróże kształcą”. Mam nadzieję, że czas spędzony razem z ludźmi niepełnosprawnymi tego dnia, będzie krokiem na tej drodze i zarazem lekcją dla młodych, nas dorosłych, jak można razem godnie żyć.
Pamiętajmy miarą wartości społeczeństwa jest, jak mówił Jan Paweł II, sposób w jaki traktuje tych najsłabszych.
Spojrzenie na niepełnosprawność przez pryzmat Jana Pawła II jest dla wielu ludzi niepojętą tajemnicą. Dla tych, którzy to zrozumieli, życie staje się łatwiejsze. Pozostałych zachęcam do jej odkrywania.
Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI
Elżbieta Wiśniewska
Napisz komentarz
Komentarze