W trosce o kondycję
Piotr Zwoliński: -Jakiś czas temu podjęliśmy uchwałę dotyczącą rewitalizacji parku miejskiego i „górki miłości”. Na jakim etapie jest to zadanie? Proszę o wymalowanie znaków poziomych na ścieżkach rowerowych ul. Jana Pawła II. Otrzymuję wiele sygnałów o konieczności wykonania jeszcze jednej siłowni zewnętrznej np. na nabrzeżu.
Nie doceniamy tego, co mamy
Małgorzata Wisińska: -W kwietniu na łamach jednego z ogólnopolskich miesięczników ukazał się artykuł o 33 najciekawszych miejscach w Polsce. Jednym z nich jest Krzywy Las. Jako gmina powinniśmy wykorzystać darmową ogólnopolską promocję i zadbać o teren Krzywego Lasu, bo jest tam wielki bałagan i śmietnik. Powinniśmy też to miejsce rozreklamować w najbliższym gminnym sąsiedztwie. Na tablicy w miejscu obsługi pasażerów koło Starych Brynek należy umieścić informację o Krzywym Lesie i jak do niego trafić. Na terenie miasta we współpracy z Nadleśnictwem powinny stanąć kierunkowskazy, które wskażą osobom zainteresowanym, w jaki sposób do Krzywego Lasu trafić.
Gmina sprzedając mieszkania komunalne, w szczególności w blokach wielorodzinnych na wsi, sprzedaje także udziały w gruncie. Oczywiście to jest słuszne, no bo każdy jakiś ogródek powinien mieć. Problem polega na tym, że nabywca mieszkania i tego udziału w gruncie nie otrzymuje numeru wskazanej działki. To rodzi konflikty pomiędzy mieszkańcami.
O niebezpiecznych znakach i schodach
Czesław Skonecki: -Znaki drogowe usytuowane są na niektórych chodnikach. Na spotkaniu z niepełnosprawnymi monitowano, żeby można się było swobodnie poruszać po tych chodnikach. Sprawa dotyczy głównie osób niedowidzących. Taki znak jest np. na chodniku przy ul. Iwaszkiewicza na wysokości budynku nr 30-40 i skrzyżowania w kierunku kościoła. Tam jest znak na środku chodnika, a tablica na nim zamocowana jest za nisko. Od 2015 r., kiedy zgłaszałem to pierwszy raz, do tej pory nie zostało wykonane.
Schody przy gimnazjum są w fatalnym stanie. Natomiast schody przy ul. Sprzymierzonych prowadzące do dworca powinny być wizytówką miasta, a są nierówne, nie mają właściwego podłoża.
Bardziej dezinformują niż informują
Jolanta Witowska: -W ubiegłym roku zgłaszałam potrzebę wymiany znaków informacyjnych, bo są zniszczone, nieczytelne i nieaktualne. W sprawie świetlnej reklamy na placu Barnima otrzymałam odpowiedź, że jest rozważana decyzja o wymianie jej na inną, mniej kosztochłonną. Czy są podjęte w związku z tym jakieś prace? Ściana budynku przy małej fontannie to odstraszająca „wizytówka” miasta. Hasło „Gryfino gotowe na przyszłość”, stan tej ściany i otoczenia zostawię bez komentarza.
Albo naprawić, albo zdemontować
Janusz Skrzypiński: Parking przy ul. 1 Maja na wysokości budynku Nadleśnictwa to były parking strzeżony. Obecnie na tym parkingu stoją lampy, które nieczynne są od 8 lat. Są skorodowane, a przewody elektryczne pozrywane. Trzeba te lampy albo naprawić, albo zdemontować. Ogrodzenie tego parkingu także jest skorodowane, a słupki się wywracają. Płot jest pokrzywiony. Trzeba albo to naprawić, albo zdemontować.
Budynek gospodarczy przynależny do budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki 2 jest w złym stanie technicznym. Jeżeli te pomieszczenia są potrzebne mieszkańcom, należy je wyremontować. Jeśli z nich nie korzystają, trzeba to rozebrać. Budynek gospodarczy jest w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża i straszy.
Ulica Energetyków - odcinek 70 m pomiędzy ul. Piastów a ul. Bałtycką - tam wielokrotnie była naprawiana jezdnia. Przyszedł czas, żeby odcinek ten sfrezować i położyć nową nakładkę bitumiczną aby poprawić tę drogę na kilka lat.
Potrzebne lampy
Tomasz Namieciński: -W zeszłym roku sołtys Wysokiej Gryfińskiej prosił o montaż dodatkowych punktów świetlnych przy ul. Lipowej 2, 5, 7 i 7 oraz przy placu na działce nr 12. Dostał odpowiedź negatywną. Ponownie pan sołtys wraz z grupą mieszkańców prosi o interwencję w tej sprawie. To montaż kilku lamp. Są tam słupy, więc koszt nie byłby wielki. Wpłynęłoby to na bezpieczeństwo mieszkańców Wysokiej Gryfińskiej.
Proszę też o jeden punkt świetlny w Gardnie przy ul. Niepodległości 2 b. Na tej uliczce jest dość ciemno.
Targowisko niczym Bangladesz
Krzysztof Hładki: -Stan targowiska miejskiego stan przy nowo wybudowanym nabrzeżu bardzo kontrastuje, można określić, że jest na poziomie Bangladeszu. Czy i jakie działania podejmuje gmina, żeby pozyskać środki zewnętrzne na odnowienie lub budowę nowych targowisk? Wiem, że jest nowe rozdanie na dofinansowanie budowy lub renowację targowisk. Czy gmina aplikuje o te środki?
Runęło drzewo na drogę
Zdzisław Kmieciak: -Na ul. Myśliwskiej obok firmy Jaeger znajduje się powalone drzewo. Należy je usunąć. Tarasuje ono dojazd do pól m.in. rolnikom z Czepina.
Parking-tragedia
Zbigniew Kozakiewicz: -Po lewej stronie koło mostu w kierunku Mescherin jest dziki parking. Wjechać na ten parking to tragedia. Zaraz z pasów dla pieszych wchodzimy tam w wielką dziurę. Stan ten stwarza niebezpieczeństwo
Czy gmina dogadała się z powiatem
Marcin Para: - Na jakim etapie są rozmowy z powiatem dotyczące remontu ul. Krasińskiego?
Ulice, kanalizacja, parking, stowarzyszenie
Rafał Guga: - Na placu Barnima są ubytki w nawierzchni, jest brudno. Przyłączam się do interpelacji pana Skoneckiego w sprawie schodów. Tam jest duży teren zielony i można zagospodarować na kilkanaście miejsc parkingowych.
Proszę o podłączenie do sieci kanalizacyjnej działek przy ul. Flisaczej 245, 247, 248, 249, 250/1, 278/5. Pieniądze były na ten cel w PUKu. Jednak nie można się było przebić przez pas drogi krajowej. Dlatego podjęliśmy zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na jakim etapie jest ta inwestycja i czy uda się to zakończyć w tym roku?
Stan nawierzchni ulicy Pionierów, Iwaszkiewicza (a szczególnie odcinek pomiędzy Wojska Polskiego a Zygmunta Krasińskiego) i wjazd od strony cmentarza jest fatalny. Czy gmina rozważa remont tej ulicy i kiedy nastąpi naprawa?
Kiedyś mówił pan burmistrz, że gmina aplikuje o środki zewnętrzne na remont Pałacyku pod Lwami. Stan tego obiektu jest fatalny od wielu lat. Czy uda się w najbliższym czasie uratować pałacyk i pozyskać środki?
Z ogromnym smutkiem i zaskoczeniem przeczytałem, że zakończyło działalność Stowarzyszenie Jestem i Pomagam. Byłem jednym z założycieli tego stowarzyszenia, chociaż krótko w nim działałem. Bardzo kibicowałem imprezie integracyjnej „Tacy sami”. Członkowie stowarzyszenia dawali swój wkład i robili bardzo dużo dla osób potrzebujących pomocy. Likwidacja tego stowarzyszenia to wielka strata dla gminy Gryfino. W mediach przeczytałem, że wielokrotnie były rozmowy stowarzyszenia z burmistrzami. Czy zrobiliście wszystko, żeby zapobiec problemom i w efekcie likwidacji tego stowarzyszenia? Czy ta sytuacja jest jeszcze w jakiś sposób odwracalna?
Dajcie działać burmistrzowi
Zenon Trzepacz: -Też się przemieszczam po miejscowościach i co do tych interpelacji w sprawie dróg, to dajcie działać burmistrzowi, bo w wielu przypadkach w tych interpelacjach chodzi chyba o to, żeby tylko coś powiedzieć. Natomiast lepiej coś robić. Np. o tym drzewie, jak leży to stwarza zagrożenie i czekanie do sesji z interpelacją to błąd. Ja bym czegoś takiego nie zrobił. Jak widzę zagrożenie, to staram się je usunąć. No chyba że to się stało wczoraj.
Ad vocem
Zdzisław Kmieciak: -Tak panie radny, o tym drzewie dowiedziałem się wczoraj i wczoraj zrobiłem zdjęcie. Mam je w telefonie i przekażę. Drzewo leży zwalone z korzeniem. Rolnicy nie mogą do własnych pól dojechać.
Napisz komentarz
Komentarze