Teatr Bomba Bomba narodził się podczas warsztatów aretetrapeutycznych organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie w ramach projektu systemowego "Minimalizacja wykluczenia społecznego w powiecie gryfińskim" dla osób dorosłych z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej. Był to program finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Do grupy prowadzonej przez pedagożkę i terapeutkę Wiolettę (Violinę) Kuriatę-Janiszewską zaproszono ośmioro ludzi pochodzących z terenów wiejskich. Nieocenioną pomocą techniczną służą Janusz Janiszewski i Jonasz Janiszewski. Natomiast Monika Kuriata zaangażowana jest w pomoc scenograficzną. Gościnnie w spektaklach występuje muzyk i bębniarz Krzysztof Christo Radew Dimu.
Szanujcie, nie oszukujcie
Teatr Bomba Bomba wydał niedawno oświadczenie, które publikujemy w całości:
Nie jesteśmy niczyją własnością. Ani naszych widzów, ani dotacji, ani placówek kultury, ani tych, którzy dzielą nie swoje pieniądze. Nie jesteśmy elementem terapeutycznych projektów, projektów antyalkoholowych, czyichś ambicji i pomysłów z tym związanych. Nie jesteśmy zabawką w rękach szukających niepotrzebnej sensacji mediów. Nie jesteśmy po to, by realizować czyjekolwiek cele, dokładać się do sukcesów i karier.
Jesteśmy wolnymi, dokonującymi wyborów ludźmi. Jesteśmy grupą teatralną. Ten teatr powstał z nas i nie będzie go bez nas. Mamy prawo go tworzyć, albo też nie.
Mamy prawo żyć tak jak chcemy, z umiejętnościami, jakie chcemy posiadać. I początek i koniec są stanami naturalnymi. A my po prostu o tym zdecydujemy.
Rezygnujemy ze wszystkich ojców podpisujących się pod naszymi sukcesami, wręczających nam dyplomy i pozujących do zdjęć, a później czekających, że sobie nie poradzimy.
Pytajcie nas czego chcemy i nie decydujcie za nas.
Szanujcie, nie oszukujcie.
Nie okładajcie się też pięściami w naszym imieniu. Kiedy tworzyliśmy spektakle, nie o to nam chodziło…
Napisz komentarz
Komentarze