- Obcokrajowcy pomogli w obsłudze rekordowego sezonu turystycznego, coraz częściej znajdują zatrudnienie w parkach przemysłowych, ale na co dzień sprzedają nam również chleb w piekarniach. Prawie trzykrotny wzrost ilości oświadczeń wskazuje, że w niektórych branżach coraz trudniej o znalezienie rąk do pracy. To tylko potwierdza ubiegłoroczne dane mówiące o tym, że Pomorze Zachodnie najdynamiczniej walczyło z bezrobociem w Polsce. Przyciągamy wielu inwestorów. Firmy, które są u nas od kilku lat tworzą kolejne miejsca pracy. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W 2016 roku w powiatowych urzędach pracy na Pomorzu Zachodnim złożono ponad 55 tys. takich oświadczeń (634 tys. w całej Polsce) wobec ponad 18 tys. w 2015 roku. Obcokrajowiec zamierzający podjąć pracę w Polsce, jest zobowiązany posiadać dokument pobytowy tj. wizę lub zezwolenie na zamieszkanie.
W ubiegłym roku, w momencie składania oświadczeń ten wymóg spełniał co trzeci cudzoziemiec. W rzeczywistości nie sposób jest więc oszacować ile osób znalazło zatrudnienie w Zachodniopomorskiem, ale badając oświadczenia można dostrzec pewne trendy.
Napisz komentarz
Komentarze