Celem szkolenia było praktyczne zapoznanie się z postępowaniem w czasie powodzi, jak i podejmowanie odpowiednich działań przy zanieczyszczeniu dróg czy wiatrołomach.
- Zdajemy sobie sprawę z wagi bezpieczeństwa mieszkańców gminy, stąd organizacja spotkań tego typu. Nie ma nic bardziej ważnego niż spokój każdego z nas. Jednak na wypadek zaistnienia sytuacji zagrożenia, chcemy mieć dobrze przygotowaną i wyszkolą drużynę strażaków-ochotników - mówiła wójt Marzena Grzywińska.
W trakcie zajęć, które miały miejsce w świetlicy wiejskiej w Kołbaczu poruszone zostały również kwestie zagrożeń chemicznych i ekologicznych, jak np. wypadek drogowy z udziałem cysterny z substancją niebezpieczną, skażenie wody pitnej, a nawet awaria oczyszczalni ścieków. Omówiono tworzenie formacji obrony cywilnej na bazie Ochotniczej Straży Pożarnej i zasady BHP przy wykonywaniu czynności ratowniczo-gaśniczych.
W szkoleniu wzięły udział jednostki OSP: Kołbacz, Stare Czarnowo, Żelewo, Żelisławiec, Banie, Szczecin-Śmierdnica oraz Wełtyń. Wśród zaproszonych gości był także dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Adamski oraz naczelnik OSP w Sobieradzu Mirosław Podolak. Swoją wiedzą ze strażakami dzielili się z kolei m.in. kierownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Gryfino Andrzej Wiśniewski, Jacek Skibiński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie oraz specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Adam Chodyniecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Napisz komentarz
Komentarze