DEZERTER (post punk)
Legenda polskiego punk rocka, czołowy przedstawiciel niezależnej sceny muzycznej lat 80. Powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi), a swój debiut koncertowy miała na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 został zmuszony zmienić nazwę i już jako DEZERTER udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja’82).
Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: „Ku przyszłości” (4 utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland”. W 1987 r. został nagrany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”.
Rok 1989 to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, Japonii.
Przez lata zespół prowadził intensywną działalność koncertową m.in. trasa Holiday in the Snow Tour wraz z Apatią i Post Regimentem, koncerty z zespołami Conflict i Subhumans podczas trasy w Anglii (2002), występ z Dead Kennedys i Chumbawambą (2002, Kraków), festiwal PRL (punk rock later) (2003) - częsta współpraca z Kasią Nosowską.
W 2010 r. wydana została ostatnia jak dotychczas płyta zespołu „Prawo do bycia idiotą”. Obecnie zespół występuje w składzie: Robert Matera, Krzysztof Grabowski, Jacek Chrzanowski.
PRZYTUŁA & KRUK (blues)
Przytuła & Kruk to dwóch młodych ludzi, których łączy miłość do żywej muzyki i pasja tradycyjnego, akustycznego bluesa. Od sierpnia 2008 roku z niepohamowanym impetem przebijają się przez kolejne przeglądy i konkursy na wyżyny popularności. Duet zdobywa serca fanów nie tylko muzyką, ale też abstrakcyjnym poczuciem humoru i rozbrajającą bezpośredniością. W trakcie koncertów łączy tradycję z młodzieńczą energią, nadając starej muzyce nową jakość. W repertuarze standardy przeplatają się z utworami autorskimi, które często nawiązują do bluesowych korzeni.
Głos i harmonijka Bartka Przytuły przenosi słuchacza prosto do Delty Missisipi, przywodząc na myśl głosy mistrzów czarnego bluesa. Oryginalny zaś akompaniament gitary Dobro Tomka Kruka, na zmianę z gitarą akustyczną i banjo dopełnia obrazu, który jest godną kontynuacją bluesowej tradycji takich muzyków jak Sonny Terry & Brownie Mcghee, Robert Johnson, Big Bill Broonzy czy Sonny Boy Williamson II.
UL/KR (alternatywa)
UL/KR to projekt Błażeja Króla, lidera gorzowskiego składu Kawałku Kulki. UL/KR łączy w sobie mrok niemieckich romantyków, sakralną mistykę Dead Can Dance, z dopalaczową ekstazą i wpływami elektroniki z najdziwniejszych zakamarków blogosfery. Niezmienne w przypadku piosenek Króla pozostają oblizujące ucho melodie zlepione z gorzko romantycznymi tekstami.
Pomysłodawca projektu o swojej muzyce mówi tak:
To już nawet nie o te opary i kamieniczny pył chodzi, nie o ten niż z Niemiec Wschodnich i aurę małomiasteczkowości. Nie chodzi też o gonienie za Zachodem i pichcenie przy użyciu przepisów z anglojęzycznych wydawnictw. A o co? Sami nie wiemy, bo i tacy zdołowani nie jesteśmy, a i powodów do depresji samo jestestwo nie dostarcza nam zbyt wielu. Tylko ten dziwny ból czasem w nocy przychodzi i siada na piersi albo w dzień tempo zakłuje, i trzeba go wylać na kartki, komórki, taśmy, samplery, komputery, struny...
Debiutancki album UL/KR ukazał się 9 marca 2012 nakładem Thin Man Records.
Napisz komentarz
Komentarze