Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:34
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kto najwięcej wypił i jechał

Zajmijmy się niechlubnymi rekordami, czyli nietrzeźwymi kierującymi, którzy są zmorą naszych dróg. Zobaczmy jak to wypada na początku tego lata. Kto był najbardziej pijanym kierowcą samochodu? – pewien mieszkaniec gminy Chojna. Skąd pochodził najbardziej pijany motorowerzysta? – z gminy Gryfino. Kto okazał się najbardziej pijanym rowerzystą? - też gryfinianin. Czym jechał pijany rolnik? – ciągnikiem. Gryfińska księga Guinnessa w szczegółach – poniżej.
Aż 31 nietrzeźwych kierujących zatrzymali gryfińscy policjanci w ciągu pierwszej połowy miesiąca lipca 2013 r. na terenie powiatu gryfińskiego. Pomimo licznych apeli i surowych kar nadal wiele osób siada za kierownicą pod wpływem alkoholu. Wśród zatrzymanych byli zarówno mężczyźni jak i kobiety, nastolatki oraz osoby w podeszłym wieku, kierujący samochodami, motorowerami, rowerami i ciągnikami rolniczymi. Byli nawet tacy, którzy kierowali pojazdem, łamiąc sądowy zakaz wydany w związku z wcześniejszym zatrzymaniem za to przestępstwo.
Niechlubnym rekordzistą wśród kierujących samochodami był 26-letni mieszkaniec gminy Chojna, który prowadził forda focusa, mając w organizmie 2,22  promila alkoholu. Najbardziej pijanym motorowerzystą okazał się 54-letni mieszkaniec gminy Gryfino , u którego stwierdzono 0,82 promila alkoholu. Wśród rowerzystów wynik 3,12 promila uzyskał 29-letni mieszkaniec Gryfina. Policjanci zatrzymali także kierującego ciągnikiem rolniczym, który „wydmuchał”  2,34 promila alkoholu.
 
A policja przestrzega
-Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu ma zaburzoną zdolność postrzegania i oceny sytuacji. Jego czas reakcji wydłuża się, a sprawność motoryczna ulega pogorszeniu. Te objawy są wynikiem zaburzenia funkcjonowania organizmu narażonego na destrukcyjne działanie alkoholu. Dlatego właśnie osoby nietrzeźwe nie mogą obsługiwać maszyn i urządzeń, kierować pojazdami czy sprawować opieki nad dziećmi – mówi asp.sztab. Bogumił Prostak z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.
 Przepisy prawa jasno precyzują sankcje dla osób łamiących powyższe zakazy. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem niemechanicznym (rowerem, rikszą, zaprzęgiem konnym) w stanie nietrzeźwości grozi kara do roku pozbawienia wolności. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Warto również podkreślić, że jeśli nietrzeźwy kierujący spowoduje wypadek drogowy, to kara za ten czyn automatycznie wzrasta o połowę. Ponadto warto pamiętać, że sąd obligatoryjnie orzeka utratę uprawnień do kierowania pojazdami.
 

Na podst. inf. KPP Gryfino 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama