Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 02:25
Reklama

Pożyczka na drogi, oświatę i odprowadzanie ścieków

W czwartek, 7 lutego br. rozpocznie się nabór do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, w ramach którego gminy i powiaty z terenów wiejskich i małych miast mogą starać się o kredyty na lokalne inwestycje. W ósmej edycji programu pożyczki będą udzielane również na przedsięwzięcia związane ze zbiorowym odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
– Samorządowy Program Pożyczkowy to możliwość pozyskania przez samorządy dodatkowych środków na inwestycje. Niskooprocentowane pożyczki udzielane są bez prowizji i dodatkowych opłat – mówi Marek Zagórski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. – Zdecydowaliśmy się rozszerzyć zakres lokalnych inwestycji objętych dofinansowaniem, aby dać gminom i powiatom szansę zadbania o odpowiednie gospodarowanie ściekami – dodaje. 
 
Nabór wniosków rozpocznie się 7 lutego br. i potrwa do 27 lutego br. Limit środków dla tej edycji konkursu wynosi 10 000 000 złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 4,59%.
 
Gminy i powiaty z terenów wiejskich i małych miast będą mogły starać się nie tylko o kredyty na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę czy inwestycje w oświatę. Możliwe jest również ubieganie się o przyznanie środków na zbiorowe odprowadzanie i oczyszczanie ścieków
                                                                                                                                                                           
Do tej pory, w ramach pięciu edycji SPP, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej udzielił pożyczek na kwotę ponad 35,5 mln złotych. Szczegółowe informacje dotyczące programu i sposobu składania wniosków znajdują się na stronie internetowej EFRWP: http://www.efrwp.pl/element/O-programie-SPP.
 
O PROGRAMIE:
„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
 
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł. Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama