Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:48
Reklama
Reklama

Wrażenia Janiszewskiego z Kaliningradu

W ubiegłym tygodniu w dniach 12-15 listopada z oficjalną wizytą w Kaliningradzie przebywała kilkuosobowa delegacja z województwa zachodniopomorskiego. W tej delegacji był także Janusz Janiszewski - instruktor do spraw teatru z Gryfińskiego Domu Kultury. Celem wizyty było poznanie nowych partnerów po stronie rosyjskiej i nawiązanie współpracy w ramach wspólnych projektów młodzieżowych w Rosji i w Polsce.

Wśród uczestników delegacji byli przedstawiciele głównie młodzieżowych i studenckich organizacji takich jak: Stowarzyszenie POLITES, Stowarzyszenie Grupa Progress, Studenckie Forum Business Centre Club, AIESEC Polska, Rady Samorządu studenckiego Uniwersytetu Szczecineckiego i Akademii Morskiej.

Wizytę w ze strony polskiej zorganizowała Małgorzata Ludwiczek z Sekretariatu do spraw Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Gospodarzem w Kaliningradzie był Rząd Obwodu Kaliningradzkiego.

Uczestnicy spotkania w trakcie wizyty prezentowali swoje doświadczenia podczas sesji „Polityka Młodzieżowa w Obwodzie Kaliningradzkim i Województwie Zachodniopomorskim” oraz „Projekty młodzieżowe w Rosji i w Polsce”. Delegaci zaprezentowali swoje doświadczenia w zakresie pracy w organizacjach młodzieżowych, wolontariacie oraz w pracy z osobami utalentowanymi.
Wzięli także udział w Regionalnym Forum Studentów, podczas którego dyskutowano o wolontariacie studenckim, rozwoju zawodowym, zdrowym sposobie życia oraz możliwościach projektów młodzieżowych.
Ponadto uczestnicy z Polski mieli okazję zwiedzić miasto i zobaczyć nieliczne zabytki z dawnego Königsbergu i Królewca. Miasto podczas II wojny światowej było niemiecką twierdzą i w dużym stopniu zostało zniszczone. Dzisiejszy Kaliningrad dźwiga się powoli z czasów sowieckich. Szare ulice zaczynają świecić neonami i reklamami, powstają kolejne restauracje, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe supermarkety. Lecz nadal jest to dziwne miasto, w którym dawna historia przeplata się z obecnymi czasami, w centrum miasta nadal stoi potężny pomnik wodza rewolucji Lenina w nieco dalej zbudowana kilka lat temu jeszcze potężniejsza nowoczesna cerkiew.
Goście z Polski odwiedzili także szpital dziecięcy, w którym pracują wolontariusze organizujący nieodpłatnie różne zajęcia dla dzieci, umilając im czas spędzany w szpitalu. Zobaczyli także Bałtycki Uniwersytet im. Immanuela Kanta, w którym spotkani się z przedstawicielami uczelni. Nie można było pominąć miejsca, które słynie na cały świat z racji wielkości pochowanego tam wielkiego filozofa królewieckiego. Była to katedra wraz z grobowcem Immanuela Kanta.
W sumie cała wizyta przebiegła w bardzo przyjemniej atmosferze i należy mieć nadzieję, że będzie ona owocować nowymi spotkaniami i wspólnymi projektami.
Gospodarze złożyli już stronie polskiej kilka propozycji zapraszając na wiosenny Festiwal Młodzieży oraz na wakacyjny Bałtycki Artek – czyli Międzynarodowe Forum Młodzieży.
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wizyta w Kaliningradzie może stać się początkiem szeregu działań integracyjnych między naszymi krajami i dać asumpt do realizacji różnych wspólnych międzynarodowych projektów.
 
Janusz Janiszewski
Instruktor ds. teatru GDK

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama