To już drugi koncert tego typu i tego zespołu w czachowskim kościele. Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne Terra Incognita, podobnie jak w ubiegłym roku, realizuje akcję pt. „Na ratunek cennym zabytkom”. Celem przedsięwzięcia jest zbiórka funduszy na remont jednego z najważniejszych zabytków naszego regionu – znanego z tajemniczych średniowiecznych fresków kościółka w Czachowie, w którym natychmiastowego remontu wymagają resztki cennych osiemnastowiecznych organów wykonanych przez słynnego organmistrza Joachima Wagnera oraz górująca nad obiektem wieża, której przegnitą konstrukcję nadwyrężyła potężna burza, doprowadzając do zalania kruchty.
-Drugim celem akcji, wcale nie mniej ważnym, jest propagowanie wiedzy o wartości tego unikatowego obiektu oraz przysłużenie się rozprzestrzenieniu idei ratowania zabytków i rozbudzenie odpowiedzialności za zastałe tu dziedzictwo – informuje Paweł Migdalski, prezes stowarzyszenia Terra Incognita.
Akcja „Na ratunek cennym zabytkom” prowadzona jest na terenie gminy Cedynia od 22 czerwca, zaś na terenie całego powiatu gryfińskiego od 1 września do dnia 20 grudnia. Zebrane pieniądze zostaną przekazane parafii w dotacji celowej w dniach 27-31 grudnia 2012 r. Zbiórka pieniędzy polega na dobrowolnych wpłatach na konto stowarzyszenia o nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Czachów” oraz na sprzedaży okolicznościowych, specjalnie wydanych na tegoroczną akcję cegiełek. Zakup ten będzie można poczynić podczas wszystkich imprez Stowarzyszenia na terenie powiatu do 20 grudnia br. Wspomóc konserwację świątyni można również w inny sposób, na przykład darami rzeczowymi lub pomocą. W tym celu należy nawiązać bezpośredni kontakt z parafią: [email protected] lub tel. 505 048 008.
W ramach akcji organizatorzy zapraszają do Czachowa w dniu 21 września, gdzie o g. 19.00 odbędzie się koncert pt. „Hortus Musicus”, czyli „Muzyczny Ogród”, nawiązujący do dzieła pod tym samym tytułem znanego hamburskiego kompozytora Johanna Adama Reinckena (1643-1722), przygotowany przez zespół Consortium Sedinum, działający w ramach Fundacji Akademia Muzyki Dawnej (partner akcji) i skupiający muzyków o uznanej europejskiej renomie. Koncert ten będzie wspaniałą okazją do zakupienia cegiełki oraz obejrzenia cennego obiektu.
Koncert, jak i cała akcja, odbywają się dzięki sponsorom: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz Kawiarni-Restauracji Capri w Chojnie, a także prywatnym darowiznom.
Cenny zabytek czeka na ofiarność. Liczy się każda złotówka. Przekazane pieniądze będą własnym, prywatnym wkładem na rzecz dziedzictwa kulturalnego naszej małej ojczyzny.
Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie.
„Hortus Musicus”
Wykonawcy: Kapela dworska Consortium Sedinum w składzie:
Grzegorz Lalek, Radosław Kamieniarz – skrzypce barokowe
Paweł Muzyka – viola da gamba
Urszula Stawicka – klawesyn, kierownik artystyczny
Program koncertu:
Andrea Falconiero
Passacaglia a due con basso continuo
Ciaccona a due con basso continuo
Marcin Mielczewski
Canzona I a due
Mattias Weckmann
Toccata in a
Johann Adam Reincken – Sonata I a-moll
Marco Uccellini - Aria sopra la Bergamasca a due violini con basso continuo
Napisz komentarz
Komentarze