Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:30
Reklama dotacje rpo
Reklama

Konstruktor bomb wpadł przez internet

Rozpracowywali go funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z policjantami z Gryfina i z komisariatu w Chojnie. Amator na podstawie danych z internetu nabył odpowiednie materiały i substancje. Następnie skonstruował urządzenie i nagrał jego detonację. Wpadł, bo film umieścił w internecie. Piroman ma dopiero 14 lat. Sprawa trafiła do sądu dla nieletnich, gdzie zapadanie decyzja co do konsekwencji, jakie poniesie nastolatek.
Okazuje się, że na trop nieletniego konstruktora materiałów wybuchowych wpadli funkcjonariusze CBŚ z oddziału w Szczecinie. Zabezpieczyli film, który był publikowany w internecie przez nastolatka. Przedstawiał on jak zrobić ładunek wybuchowy oraz prezentował działanie skonstruowanego przez siebie urządzenia. Gdy CBŚ ustaliło, że autorem filmu jest nastolatek mieszkający w niewielkiej miejscowości w gminie Chojna, do sprawy zaangażowani zostali policjanci z komisariatu w Chojnie.
 
Wszystko to działo się w ostatnich dniach. Na początku tego tygodnia policjanci przeprowadzili przeszukania, w  wyniku których funkcjonariusze znaleźli kilkanaście pojemników z różnymi substancjami. Ze względu na niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą konstruowanie materiałów wybuchowych, czynności te przeprowadzone zostały z udziałem policyjnych pirotechników. W gotowości była karetka pogotowia ratunkowego. Takie są procedury. W przeszukaniu brał udział przewodnik z psem przeszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych oraz biegli z laboratorium kryminalistycznego.
 
W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 12 kilogramów substancji chemicznych, lont prochowy oraz dwa komputery i kilka nośników pamięci. Biegły z zakresu fizyko-chemii wstępnie stwierdził, że zabezpieczone substancje mogły posłużyć do wytworzenia środków pirotechnicznych, w tym czarnego prochu. Zabezpieczono również kilkanaście pojemników z substancjami o nieznanym składzie chemicznym, które przekazane zostaną do dalszych badań. Nieletni został rozpytany w obecności opiekuna, a materiały zostały przekazane do sądu dla nieletnich w Gryfinie.
-Nastolatkowie eksperymentujący w ten sposób często nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenie niesie za sobą samodzielne wykonywanie środków pirotechnicznych czy materiałów wybuchowych. Jeżeli eksperymenty takie przeprowadzane są w miejscu zamieszkania, narażają na utratę życia lub zdrowia nie tylko siebie, ale swoich najbliższych i sąsiadów – przestrzega mł. asp. Mirosława Rudzińska z KWP w Szczecinie.
 
Ostrzeżenie policji
Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą powyższe działanie, policjanci ostrzegają przed podobnymi samodzielnymi eksperymentami. Do tego takie działanie jest prawnie zabronione. Sprawcy mogą odpowiedzieć za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy, wytwarzanie niebezpiecznych przedmiotów - za co grozi do 8 lat więzienia, a rozpowszechnianie instrukcji skonstruowania środków pirotechnicznych i wybuchowych lub treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w zamiarze aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama