Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:31
Reklama
Reklama

Organizatorzy festiwalu w Bartkowie podsumowują imprezę

Gryfiński Dom Kultury i sołectwo Bartkowo szybko podsumowały III Festiwal Twórczości Ludowej w Bartkowie, który zorganizowano w ostatnią sobotę. Impreza nie odbyłaby się bez sponsorów, przygotowanego projektu na środki z funduszy europejskich oraz bez wolontariuszy.
W pierwszy dzień września Bartkowo opanowali miłośnicy twórczości ludowej. Wszyscy, którzy zdecydowali się spędzić słoneczną sobotę w tej pięknej wsi, mogli wziąć udział w otwartych warsztatach, posłuchać rodzimych kapel ludowych, zakupić rękodzieła czy też pośpiewać przy ognisku. Organizatorami imprezy byli Gryfiński Dom Kultury i sołectwo Bartkowo.
 
Główną ideą Festiwalu Twórczości Ludowej w Bartkowie jest upowszechnianie i popularyzacja sztuki ludowej. Udział w festiwalu stwarza możliwość poznania twórców i ich dzieł, nabycia oryginalnych wyrobów jak również własnoręcznego tworzenia przedmiotów tradycyjnymi metodami. Stanowi również znakomitą okazję do zaprezentowania dorobku twórców ludowych, a także zapoznania się z aktualnym stanem sztuki ludowej i zachodzącymi w niej zmianami.
Nie inaczej było podczas trzeciej edycji festiwalu. Od godzin przedpołudniowych na świeżym powietrzu odbywały się otwarte warsztaty. Można było wybierać między wikliniarstwem, ceramiką i malarstwem. Kosze uczyła wyplatać Irena Kotuła ze Stargardu Szczecińskiego, z gliny uczestnicy lepili pod czujnym okiem Marty Frużyńskiej z pracowni Glimart, a przy sztalugach rad udzielali studenci ze szczecińskiej ASP. Na scenie także było niezwykle barwnie i wesoło. Pierwszy na scenie zaprezentował się Tadek Wasilewski, za nim zespół Arkan Country, a potem deskami zawładnęły już kapele ludowe: Gryfinki, Bartkowiacy, Gardnianki, Wełtynianka i Borzymianka.
 
Podczas imprezy odbywał się - pierwszy raz - konkurs na potrawę festiwalu. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Sobieradz ze swoją "babą ucieraną z pieca", drugie "ziemniaczane roladki" autorstwa Ireny Krupy z Wełtynia, trzecie świetlica wiejska w Nowym Czarnowie i jej "królik w borowikach".
 Po występie ostatniej kapeli przyszedł czas na biesiadę przy ognisku, pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewy. Ostatnim punktem w programie był występ zespołu Zgagafari, prezentującego muzykę, w której słychać było tradycje dźwięków słowiańskich, skandynawskich i celtyckich.
 
Sponsorzy:
Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna O/ Zespół Elektrowni Dolna Odra
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie
Nadleśnictwo Gryfino
Drukarnia Media Druk
 
Patronat medialny:
Głos Szczeciński
Gazeta Gryfińska
7 Dni Gryfina
 
Zadanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Lokalna Grupa Działania: Stowarzyszenie Dolnoodrzańska Inicjatywa Rozwoju Obszarów Wiejskich współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama