Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 12:40
Reklama
Reklama

Sensacyjne odkrycia archeologiczne

Jesteśmy rajem dla archeologów. Aż do trzech ważnych odkryć archeologicznych doszło podczas tych wakacji w naszym powiecie. Na pojoannickim zamku w Swobnicy ujawniono zasypane na kilkaset lat piwnice. Bardziej na południe, koło Trzcińska-Zdroju odkryto osadę z przełomu epoki brązu i żelaza. Przedmioty z czasów rzymskich znajdowane są w Czelinie (gmina Mieszkowice) już od kilku lat. Na dodatek w polu w gminie Stare Czarnowo wykrywaczem metali natrafiono na arabskie monety i srebrne ozdoby.

Te ostanie świadczą o bogactwie na szlaku prowadzącym do ziemi pyrzyckiej na przełomie I i II tysiąclecia. Zbadano fragmenty znalezionych naczyń ceramicznych. Dodatkowo zarys budowli wskazuje, że stał tam długi dom słupowy. Takie wznosili tu pierwsi rolnicy na tych terenach ok. 7 tys. lat temu.

 

Koło Trzcińska-Zdroju kluczowe okazały się kawałki ceramiki. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że mają do czynienia z bardzo rozległą osadą kultury łużyckiej lub kultury pomorskiej. Badania trwają.

 

W Swobnicy gm. Banie wykopaliska prowadzone są w trzech miejscach. Jedno jest tuż przed zamkiem, gdzie niedawno stało najstarsze jego skrzydło. Badania prowadzą archeolodzy z Poznania. Dostane się do zasypanych piwnic nie jest łatwe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama