05. czerwca 2012 w auli Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie odbyło się spotkanie podsumowujące projektu z udziałem blisko 50 uczniów i nauczycieli z uczestniczących w projekcie pięciu szkól powiatu gryfińskiego (szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie, gimnazja z Chojny, Morynia, Mieszkowic i Widuchowej).
Projekt zainaugurowany został w marcu podczas warsztatów archiwistyczno – dziennikarskich, podczas których młodzież wprowadzona została w tematykę powojennego osadnictwa na ziemiach zachodnich i poznała podstawowe techniki pracy dziennikarskiej i archiwistyczne. Od marca do czerwca grupy młodzieży z poszczególnych szkół pod opieką nauczycieli historii i języka polskiego a zajmowały się poszukiwaniem śladów dotyczących pierwszych lat osadnictwa na terenie naszego powiatu po II wojnie światowej. Do ich zadań należało odnajdywanie i odwiedzanie miejsc i osób związanych z wydarzeniami tamtych lat, prowadzenie wywiadów ze świadkami czasu, gromadzenie zdjęć i innych dokumentów oraz przedmiotów dokumentujących życie w tamtym okresie, sporządzanie dokumentacji fotograficznej.
Podczas spotkania finałowego w chojeńskim gimnazjum młodzież zaprezentowała imponujące efekty swej kilkumiesięcznej pracy. Można było wiec posłuchać przygotowanych przez młodych dziennikarzy reportaży i wywiadów, obejrzeć 4 interesujące wystawy i kilka prezentacji multimedialnych. Na zakończenie gimnazjaliści z Morynia zaprezentowali wzruszający kilkuminutowy spektakl teatralny ukazujący tragizm niemieckich i polskich wysiedlonych. Podczas podsumowania wyróżniający się uczniowie i realizujący projekt nauczyciele otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy projektu – pamiątkowe dyplomy i wydany przez Stowarzyszenie Terra Incognita folder zawierający najbardziej interesujące teksty i zdjęcia .
Magda Ziętkiewicz (koordynator projektu)
Zdjęcia: Dominik Smulski
Napisz komentarz
Komentarze