Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 21:53
Reklama

Wdrażamy największe fundusze w historii regionu

Nowe miejsca pracy, rozwijanie potencjału przedsiębiorstw, aktywizacja bezrobotnych, tabor kolejowy, drogi wojewódzkie. Już ponad miliard złotych warte są umowy, które Województwo Zachodniopomorskie podpisało z beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Za nami 77 naborów i zakontraktowanie 17% z ponad 1,6 mld euro przyznanych regionowi w obecnej perspektywie. Te inwestycje pobudzają rozwój Pomorza Zachodniego.

- Regionalny Program Operacyjny wzmacnia gospodarkę Pomorza Zachodniego. Dzięki środkom unijnym stymulujemy powstawanie nowych miejsc pracy, co najlepiej pokazują wskaźniki dotyczące zatrudnienia. Obecnie stopa bezrobocia jest szacowana na poziomie 10,7% i jest jedną z najniższych w historii regionumówi Marszałek Województwa Zachodniego Olgierd Geblewicz. – Jednym ze strategicznych celów, jakie stawiamy przed obecną perspektywą, jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności regionalnych przedsiębiorców. Nadal ogromne znaczenie ma dobre skomunikowanie  regionu, a zarazem otwieranie inwestycyjne nowych obszarów.

 

RPO, to także narzędzie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu przy równoczesnym wprowadzaniu długotrwale bezrobotnych na rynek pracy. Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 przy precyzyjnym kierowaniu środków stymulować ma rozwój Pomorza Zachodniego na wielu poziomach. W myśl tej zasady ponad 1,6 mld euro jest udostępniane beneficjentom w ramach konkursów.

 

Rozwój Pomorza Zachodniego będzie w znacznym stopniu zależał od rozwoju charakterystycznych dla regionu branż, czyli regionalnych oraz inteligentnych specjalizacji. Rozdysponowane w mijającym roku środki dla przedsiębiorstw pozyskał m.in. koszaliński Q4Glass, który uruchomia produkcję innowacyjnych wielkoformatowych szyb wpisując się m.in. w potrzeby nowoczesnej architektury i branży budowlanej. Produkujący m.in. na rzecz branży offshore JW Steel Construction będzie mógł wprowadzić system monitorowania połączeń spawanych. Innowacja ma pozwolić na produkcję udoskonalonych elementów konstrukcji morskich turbin wiatrowych. Z kolei POM-EKO ze Szczecinka, który jest znaczącym eksporterem przyczep rolniczych w odpowiedzi na potrzeby rynkowe zainwestuje w komorę śrutowniczą, kabina lakiernicza, półautomaty spawalnicze, a także systemy projektowania 3D.

 

 Zachodniopomorskie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem tempa rozwoju gospodarczego. Dlatego - jako pierwszy region w Polsce - wydzielił odrębną pulę środków dla Specjalnej Strefy Włączenia. Obszar dotąd mało atrakcyjny dla inwestorów, znacząco wzmocnił swoje atuty właśnie dzięki wsparciu z RPO. Dzięki temu m.in. w Wałczu powstaje zakład Ekomech, który uruchamia produkcję parkingów systemowych, w Mirosławcu firma BBC postawiła zakład produkcji zaawansowanych technologicznie wyrobów stalowych.

 

- Kolejny filar rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego to łączenie nauki z biznesem. Obie sfery muszą się przenikać, żyć w symbiozie. Opracowania naukowe, badania nad nowymi technologiami czy przygotowywanie nowinek technologicznych stanowią bodziec dla biznesu do poszukiwania nowych rynków zbytu. W ten sposób przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne  – podkreśla Geblewicz.

 

Uruchomione w 2016 r. konkursy na małe projekty badawczo rozwojowe dały początek pracom nad technologiami dla przemysłu stalowego, chemicznego, spożywczego czy budowlanego. Przykładowo firma INTERPLASTIK ulepsza opakowania produktów mlecznych, Kronospan wzbogaca biokomponentami ekologiczne lakiery, Finomar tworzy zaawansowane systemy kontroli wykonywania konstrukcji stalowych.

 

Dzięki rozstrzygniętym w 2016 r. naborom środki trafiły także na inwestycje infrastrukturalne. Gmina Gryfice zbroi tereny przemysłowe, zakończono budowę obejścia Dobrej i przejścia przez Sławno w ciągu DW 205. Środki z RPO 2014-20 pozwoliły na prowadzenie przebudowy DW 203 Dąbki – Darłowo i DW 109 Trzebusz – Trzebiatów. Infrastrukturę drogową w Stepnicy i Dobrej Szczecińskiej wspiera finansowanie dedykowane obszarom metropolitalnym. Również ten mechanizm pozwoli Policom zbudować centrum przesiadkowe, a Szczecinowi zakupić nowoczesny tabor autobusowy. Inwestycje w tabor poczyniło również Województwo Zachodniopomorskie. Blisko 45 mln zł z RPO 2014-2020 pomogło w sfinansowaniu zakupu i modernizacji 10 pociągów. Zakontraktowano również dostawę kolejnych 17 składów dla Przewozów Regionalnych.

 

- Kilka lat temu podjęliśmy wielki plan modernizacji taboru kolejowego. W 2018 zakończy się proces modernizacji całej floty, która obsługuje połączenia regionalne w naszym województwie. Będziemy mogli wówczas szczycić się najnowocześniejszym taborem w Polsce  - mówi Geblewicz.

 

Rozwój gospodarczy przyniosą również środki zainwestowane w ramach Jeremie 2. Przeznaczone na ten cel 397 mln zł rozdysponowane będzie w formie pożyczek, poręczeń i wejść kapitałowych. Do 2023 r. wsparcie otrzyma przynajmniej 2100 przedsiębiorstw i powstanie minimum 1100 miejsc pracy. Poprzednia perspektywa i zainteresowanie zachodniopomorskich przedsiębiorców tanim kredytem pokazują, że osiągnięcie tych wskaźników nie powinno sprawić problemu.

 

Znaczącą część środków RPO 2014-2020 wydatkował Wojewódzki Urzędu Pracy w Szczecinie, co z pewnością miało wpływ na historycznie niski poziom bezrobocia notowany w mijającym roku na Pomorzu Zachodnim. Pieniądze trafiły m.in. do ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie, co otworzyło szansę powrotu do aktywności zawodowej przed zagrożonymi ubóstwem lub wykluczeniem społecznym i niepełnosprawnymi. Możliwe było także rozpoczęcie wielu działań integracyjnych o charakterze społecznym, zawodowym, edukacyjnym czy zdrowotnym. Kolejną tzw. instytucją pośredniczącą RPO WZ 2014-2020 był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który rozdysponował środki m.in. na ochronę przed podtopieniami. Pieniądze umożliwiły inwestycje w nowe sieci kanalizacji deszczowej w Kołobrzegu oraz modernizację sieci kanalizacji deszczowej w Świdwinie. Dzięki regionalnemu wsparciu zachodniopomorski WOPR opracowuje innowacyjny w skali kraju System Wczesnego Ostrzegania i Przeciwdziałania Skutkom Powodzi, a zachodniopomorska Policja wzbogaciła się o specjalistyczny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych.

 

Warto pamiętać, że to tylko część efektów z naborów rozstrzygniętych w 2016 r. Te, które jeszcze czekają na zakończenie oceny przyniosą m.in. kolejne inwestycje w przedsiębiorstwach i finansowanie prac badawczych, wzrost liczby miejsc w żłobkach oraz przedszkolach, a także wzmocnią potencjał szkolnictwa zawodowego. Ogłoszone do tej pory nabory uruchomiły wydatkowanie ponad 52% wartości całego Programu, a rok 2016 Województwo Zachodniopomorskie zamyka z kontraktacją umów na ponad 17% wartości całego RPO 2014-2020 (277 mln euro). To stosunkowo dobre wskaźniki biorąc pod uwagę, że obecna perspektywa finansowa formalnie ruszyła 1 stycznia 2014 r., ale dopiero w lutym 2015 r. Program został ostatecznie zaakceptowany przez Komisję Europejską.

 

- Wyścig w wydawaniu środków unijnych i walka o to, kto szybciej pozbędzie się pieniędzy obniża efektywność interwencji ze środków z UE. Musimy mieć możliwość wprowadzania zmian w naborach i zastosowanie w praktyce doświadczenia z wcześniejszych konkursów. Środki lokujemy ze świadomością, że za kilka lat skończy się tak wielkie wsparcie z Brukseli. Musimy być wówczas gotowi na samodzielne utrzymanie tempa wzrostu – wyjaśnia Geblewicz.

 

Na 2017 r. zaplanowano kolejne konkursy m.in. dla przedsiębiorców ale i rozdysponowanie środków na inwestycje w ochronę zasobów wodnych oraz systemy wodno-ściekowe, gospodarkę odpadami, czy włączenie społeczne rozumiane m.in. jako programy aktywizacyjne. Uruchomione zostaną również środki na renowację zabytków oraz rozwój turystyki aktywnej czyli np. zachodniopomorskich tras rowerowych. W przyszłym roku kontraktacja ma osiągnąć blisko 40% całej alokacji RPO WZ 2014-2020, a podpisane umowy osiągną wartość 650 mln euro. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama