Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:51
Reklama

Kto ze strażaków zyska, a kto straci?

Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, to w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Nie wiadomo czy projekt ustawy o OSP obejmie także zawodowych strażaków. Nie wiadomo też kto będzie ponosił koszty za szkolenia PSP? A skąd będą pieniądze na straż? Nie wiadomo też co z pozyskiwaniem nowych członków.
Kto ze strażaków zyska, a kto straci?
Mariusz Sikora na jednej z imprez w gminie Moryń (skąd pochodzi).

Autor: igryfino (arch.)

Wiele kontrowersji wzbudzają założenia projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Sami strażacy twierdzą, że obecne warunki prawne nie są dla nich pozytywne, ale nowe warunki mają wiele luk. Przez wejście przygotowanej ustawy wielu zyska (np. ratownicy OSP mają otrzymywać dodatek do emerytury za wysługę lat),. Ale wielu straci. Pamiętamy sytuację strażaka z gminy Chojna, który podczas akcji stracił nogę. Teraz sprawa odszkodowań ma być uregulowana.

Unikat na tle Europy

Ochotnicze Straże Pożarne jest to największa ochotnicza strażacka formacja w Europie. Jej struktura jest unikatowa w skali państw członkowskich UE.

OSP funkcjonują w Polsce jako stowarzyszenia wg ustawy z 1989 r. W tym roku Związek OSP RP odchodzi 100-lecie swojej działalności (hasło obchodów to „100 lat w Jedności”).

Zarząd Główny Związku OSP jest przeciw

Wiadomo, że negatywną opinię na temat projektu ustawy przedstawił Zarząd Główny Związku OSP RP.

Zarząd Główny Związku OSP RP postanawia m.in. „Jednoznacznie negatywnie zaopiniować proponowane w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz organizacji i zakresu działania OSP jako zagrażające bezpieczeństwu państwa i rujnujące dobrze funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy”.

-W uzasadnieniu do swojej opinii Zarząd zauważa problem np. braku reprezentatywności jednostek OSP w tej ustawie – nie mają one swojego przedstawiciela na poziomie krajowym i regionalnym. Zarząd zadaje także pytanie o formę nadzoru nad działalnością, gdyż w ustawie pojawia się zapis o nadzorze i kontroli wojewody oraz komendanta wojewódzkiego państwowej straży pożarnej na obszarze danego województwa – zauważa dr Mariusz Sikora. -Zatem rodzi się pytanie – Czy planowane tworzenie i funkcjonowanie jednostek ratowniczo-gaśniczych – JRG OSP będzie wyłączone z wpływu niezależnego i samorządnego stowarzyszenia OSP? Czy odejście od idei pozarządowej, ratowniczej i ochotniczej formacji w kierunku nowej formuły JRG OSP organizacji ratowniczej regulowaną ustawą i utożsamią z nadzorem i kontrolą realizowaną przez państwo? – pyta dr Mariusz Sikora.

Teraz mają być konkretne uprawnienia

Według nowej ustawy wiadomo konkretnie jakie uprawnienia i zadania będzie miało OSP. Mówi także o finansowaniu. Informuje także o zasadach członkostwa w tej formacji. Okazuje się, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki OSP, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze (JRG).

Czyli od wejścia w życie przygotowywanej ustawy tylko JRG OSP będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. To rodzi konsekwencje. To oznacza, że jednostki, które nie przekształcą się w JRG będą zmuszone do zaprzestania swojej działalności. Będą też mogły przekształcić się w stowarzyszenia kulturowo-edukacyjne. To oznacza marginalizację. Te jednostki OSP nie będą już finansowane jak dotychczas.

Oni stracą finansowo i organizacyjnie

Obecna ustawa o ochronie przeciwpożarowej przewiduje finansowanie jednostek, które nie przekształcą się w JRG. Po wejściu ustawy takie jednostki straży stracą.

-Aspekt kosztów funkcjonowania ujęto w projekcie ustawy bardzo ogólnie, a co więcej koszty te miałyby być ponoszone przez samorządy gminne (które są pomijane w tej dyskusji), gdyż twórca ustawy (PSP) wychodzi z założenia, że ochrona przeciwpożarowa należy do zadań własnych samorządu terytorialnego – gminy. Warto wysłuchać głosu samorządowców jak oceniają zapisy finansowania nowego systemu ochrony przeciwpożarowej, który ma opierać się na JRG OSP - uważa dr Mariusz Sikora.

Wiele niewiadomych

-Słabością zaprezentowanej ustawy jest również całkowity brak odniesienia do kluczowego problemu systemu organizacji ratowniczych – pozyskiwanie nowych członków oraz działalność edukacyjna i szkoleniowa realizowana wśród dzieci i młodzieży np. wieloletnie doświadczenie OSP w prowadzeniu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Projektodawca ustawy musi mieć świadomość procesów zmian demograficznych i społecznych, które będą też dotyczyły funkcjonowania JRG OSP - uważa dr Mariusz Sikora.

-Pojawia się kolejne pytanie – czy zadanie i finansowanie JRG OSP zostanie umiejscowione w zakresie poziomu krajowego środków UE – analogicznie do wsparcia udzielanego dla PSP i samorządy województw stracą wpływ na unijne fundusze na wsparcie JRG OSP? – mnoży pytania dr Mariusz Sikora.

A odpowiedzi na pytania na razie nie ma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tak to widzę 07.06.2021 18:55
Z tego co widać, to chcą ludzi kupić dodatkami do emerytury i podporządkować i upolitycznić straże.

OSP PGR GRYFINO 07.06.2021 16:19
DRUCH WOJTEK KRUTKOBORSKI Z DRUCHEM GOREJACYM KONAREM RADZĄ HA HA AH

druh 07.06.2021 16:03
ktoś zna opinie burmistrzów i wójtów na temat reformy osp szykowanej przez psp?

proste 07.06.2021 16:06
Zadowoleni bo już nie będą musieli dawać tyle kasy. Dostanie tylko JRG

strażak sam 07.06.2021 18:22
czyli model niemiecki gdzie jest jedna centralna jednostka osp w gminie ciekawe czy jak w Polsce to sprawdzi, coś ktoś wie jak to u nas będzie wyglądało?

ukryta opcja niem. 07.06.2021 18:47
Czy ja dobrze czytam?! Jarek Kaczyński chce zarządzać OSP po niemiecku?!

henio 08.06.2021 00:28
oj tam zaraz będzie model hybrydowy osp

grom 07.06.2021 12:44
Szykuje się pogrom.

0,7 06.06.2021 19:19
Dobrze gada, wódki mu dać!

OSP 06.06.2021 22:57
chłop ma rację ograją strażaków osp na kasie i podzielą.

druh 06.06.2021 23:08
Nic dobrego z tych zmian nie wydzie.

XD 07.06.2021 18:26
Stawiam litra, że bedzie jak ten doktor mówi i tyle z tego wyjdzie i podziela osp na ratowników osp i tych strażaków co chodzą ze sztandarem na święta do kościoła i na procesje.

strazak y 06.06.2021 17:21
Trzeba teraz o to walczyć bo potem będzie za późno.

Fakty 06.06.2021 16:42
W czasie II wojny światowej osp i granatowa policja zasłynęły z współpracy z okupantem przy wyłapywaniu uciekinierów z pociągów śmierci i tzw. nagonek przy zachęcie katolicko narodowego kleru. Dzisiaj dziwny sposób wynagradzania strażaków ochotników za udział w akcjach, sprzyja podpaleniom traw, lasów, pustostanów itd. , To są bardzo duże pieniądze. Zadziwiają też liczne przypadki zaginięcia portfeli ofiar wypadków.

grill 06.06.2021 17:21
Nie ma co patrzeć wstecz tylko do przodu!

memory 06.06.2021 19:20
Z historii trzeba wyciągnąć wnioski a nie tworzyć nową paramilitarna formację.

Ususuniemy te nadbudowy z Pawlakiem i przylepki 06.06.2021 20:08
Nowe osp to będą patrioci katolicy broniący Polski przed lgbt. Zajmą się też narodowym wychowaniem drużyn młodzieżowych. Czyli nic nowego tylko będzie ściślejsza współpraca z państwem i kościołem.

KSRG 07.06.2021 07:58
Baranku przykro mi takie głupoty czytać kompletnie nic nie wiesz o działalności OSP Wyobraź sobie wtej pustej główce jaką masz pali się ? a PSP ma ze 20/30 kilometrów jak by nie my to nie ma co ratować. Oczywiście jak w każdej rodzinie znajdą się czarne ?

ognisko 06.06.2021 16:20
Będzie gorąco! Ufff!

xfunk 08.06.2021 00:30
a kto będzie gasił?

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama