Jeśli trenujesz z celem zbudowania masy mięśniowej i poprawy siły mięśniowej, koniecznie poznaj suplementy diety, które będą dla Ciebie wsparciem. Prym wśród nich wiedzie białko w proszku oraz beta alanina, jest ich jednak więcej! O których mowa? Przeczytaj poniższe propozycje.
Beta alanina w kapsułkach
Beta alanina jest jednym z najchętniej wybieranych suplementów diety wśród sportowców z różnym stażem treningowym. To aminokwas endogenny biorący udział w syntezie białek w organizmie, a właśnie z nich zbudowana jest cała tkanka mięśniowa. Fizjologicznie powstaje w wątrobie, choć można dostarczać go także wraz z dietą czy suplementacją (zwykle jako beta alanina w kapsułkach). Nie tylko wspiera rozbudowę mięśni, ale i utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej czy wydolność organizmu.
Białko w proszku
Wiedząc już, że tkanka mięśniowa zbudowana jest głównie z białka, należy zadbać o substrat do procesów anabolicznych związanych z jej tworzeniem się i przyrostem. Dieta każdego sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości białka, co można uzupełniać klasycznym białkiem w proszku. Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z aktywnością mogą wybrać koncentrat białka serwatkowego, zaś zawodowi sportowcy – hydrolizat wyróżniający się zawartością nawet do 100% czystych protein.
Sprawdź również: jakie białko wybrać na początek suplementacji?
Gainer z dodatkiem kreatyny
Gainery to inaczej odżywki zawierające bardzo dużą ilość węglowodanów, które są niezbędne to przeprowadzenia efektywnej jednostki treningowej. Sporty siłowe wymagają znacznego nakładu energii, która czerpana jest właśnie z węglowodanów. Warto zadbać o ich dostarczenie, co pośrednio przełoży się na efekty ćwiczeń, a więc i na szybki przyrost masy mięśniowej. Dodatek kreatyny przyczyni się do wzrostu wydolności fizycznej, szczególnie po krótkich i bardzo intensywnych ćwiczeniach, a właśnie takie są ćwiczenia siłowe.
Glutamina w proszku
Ostatnią propozycją jest glutamina w proszku, będąca kolejnym cennym aminokwasem, z którego powstaje pełnowymiarowe białko, budujące tkankę mięśniową. Przy sportach siłowych zapotrzebowanie na ten związek wzrasta, warto więc dostarczać go nie tylko wraz z dietą, ale i suplementacją. Szacuje się, że stanowi nawet do 60% aminokwasów budujących mięśnie, dlatego jest tak ważna, jeśli zależy Ci na muskulaturze. Jednocześnie udowodniono, że wysoki poziom glutaminy w organizmie hamuje rozpad włókien mięśniowych w dłuższych okresach beztreningowych.
Pamiętaj, że suplementacja jest wyłącznie uzupełnieniem pozostałych działań. Podstawą zawsze będą systematyczne treningi siłowe oraz zdrowa dieta, jak również zbilansowany tryb życia (unikanie używek i stresu, wysypianie się, regeneracja).