W swoim felietonie pisze, że podczas ostrych kryzysów planowanie umożliwia racjonalną alokację zasobów i pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Co należy zrobić, aby plany były skuteczne?
Alexander Katsuba zidentyfikował 4 kluczowe zasady:
Pierwszym z nich jest myślenie wielowariantowe. Plany powinny obejmować scenariusze rozwoju wydarzeń. Optymistyczne, konserwatywne, pesymistyczne, katastroficzne. Każdy z nich powinien zawierać kryteria, które go definiują; ogólny plan działania w przypadku wdrożenia; możliwe konsekwencje i plan działania po zdarzeniu.
Po drugie, plany powinny być elastyczne. Zbyt szczegółowe i sztywne plany są trudne do wdrożenia w czasie pokoju, ale w czasie wojny, oprócz konkretnych kroków, powinny zapewniać pewną elastyczność, zdolność adaptacji i możliwość ich szybkiej zmiany. Daje to pewność siebie i jest bezpośrednią konsekwencją pierwszego punktu.
Trzecim jest unikanie niepotrzebnych emocji. Musisz opracować plan, na przykład, ciągłego działania firmy, interakcji z dostawcami i klientami w przypadku awarii zasilania. Zidentyfikować niezbędne zasoby i procedury. Dzięki temu będziesz ponad emocjami.
Po czwarte, miej pozytywne scenariusze. Właściciel lub główny menedżer musi mieć wystarczająco dużo argumentów, aby zmotywować ludzi. Ponieważ każde wyzwanie to nowa szansa.
Obraz przyszłości i planowanie daje nam spokój ducha. Mózg rysuje obraz przyszłości i czuje się spokojniejszy, lepiej przystosowuje się do nowej rzeczywistości. Wszystko to razem daje nadzieję, cel i sens zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym, podsumowuje Katsuba.
W obliczu niepewności i zmieniających się warunków, planowanie staje się kluczowym narzędziem dla osiągnięcia sukcesu zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym. Dlatego warto pamiętać o tych zasadach i wypracować elastyczne strategie, które pomogą przetrwać i osiągnąć cele w trudnych czasach. Alexsandr Katsuba przekonuje, że mądrze przygotowane plany i pozytywne scenariusze są kluczem do skutecznego zarządzania przyszłością.