Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwał będzie w dniach od 22 do 27 lutego 2016 r. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać darmową pomoc specjalistów. Informacji prawnej udzielać będą prawnicy, radcowie prawni, notariusze oraz aplikanci, a także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z pomocy psychologicznej.
Trzecia edycja Konkursu „Ty wygrywasz, AmeriGas pomaga” dotarła właśnie do półmetka. Firma podsumowuje dotychczasowe wydarzenia oraz informuje o przyznanych już nagrodach, które trafiły do siedmiu szkół w całej Polsce. Oczywiście to nie koniec emocjonującej rywalizacji, a szkoły cały czas mogą zgłaszać klasy, które zechciałyby zawalczyć o dofinansowanie do wyjść edukacyjno-sportowych w kwocie 1000 złotych.
W lutowym wydaniu miesięcznika „igryfino”, który właśnie trafia do czytelników, zrobiliśmy zestawienie zarobków wójtów i burmistrzów naszego powiatu. Stawki nie zależą od wielkości gminy, ale głównie od czynników politycznych...
Świętować czy nie świętować święto miłości? Czy serce uznajemy jako symbol walentynek, czy jest to raczej postać św. Walentego? Dyskusja nad świętowaniem trwa, bo zagościło ono w polskim kalendarzu stosunkowo niedawno. Walentynki trafiły do nas dopiero w latach 90. XX wieku. Przywędrowały z kultury francuskiej i krajów anglosaskich (tam mają ponadpięciowiekową tradycję). Część z nas krytykuje święto, jako przejaw amerykanizacji i wypierania rodzimych tradycji. Jedni widzą korzyść, a inni kicz. Kto jest w przewadze? – wypowiedz się w sondzie
W ostatnim numerze naszego miesięcznika „igryfino” porównaliśmy stawki podatków w gminach naszego powiatu na ten rok. Wiele osób jeszcze nie dostało decyzji z urzędów gmin i mogą się zdziwić, zobaczywszy kwoty do zapłaty. Skupiliśmy się na najważniejszych stawkach dotyczących podatku od nieruchomości (za metr kwadratowy). To one głównie decydują o fiskalności gmin. Najbardziej dochodowe dla samorządów są podatki od gruntów związanych z działalnością gospodarczą oraz budynków pod taką działalność.
W ostatnim naszym miesięczniku „igryfino” na okładce zamieściliśmy wykres ukazujący poziom zaludnienia w poszczególnych gminach powiatu gryfińskiego. Okazuje się, że systematycznie zmniejsza się liczba mieszkańców. Aż w 8 gminach naszego powiatu w porównaniu z rokiem ubiegłym zrobiło się nas mniej. Tylko w gminie Stare Czarnowo na koniec 2015 roku odnotowano niewielki wzrost liczby mieszkańców. Rok wcześniej i tam był spadek. Ilu jest mieszkańców w danej gminie i jaka jest róznica w porównaniu z poprzednim okresem? – zobacz na wykresie.
Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Chorego. W najbliższą sobotę, 13 lutego, marszałkowska placówka ochrony zdrowia organizuje dodatkowe porady specjalistów dla ok. 120 pacjentów z naszego województwa. Poniżej publikujemy informację, przygotowaną przez szpital, o sobotniej akcji.
Dziś, 8 lutego 2016 r. kolejna (druga) działka w Strefie Przemysłowej w Gryfinie znalazła nabywcę. W przetargu działkę nr 72/31 zlokalizowaną w Gardnie nabył duży inwestor, który pragnie na razie być anonimowy. Działka ma powierzchnię ok. 4 ha. Jej szczegółową lokalizację pokazujemy na zamieszczonym zdjęciu lotniczym.
Obchodzony w pierwszy czwartek lutego Światowy Dzień Wyborów jest okazją do pytań o to, czy w Polsce wybory faktycznie są powszechne. Czy Polacy i Polki mają dostęp do wyborów? Czy otrzymują informację, jak oddać głos? Fundacja Batorego i program Masz Głos, Masz Wybór prezentują badanie strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego zrefunduje koszty rewitalizacji zabytkowej części Trzcińska-Zdroju. To fundusze z poprzedniej perspektywy, które pojawiły się dzięki oszczędnościom przy realizacji innych projektów. Kwota o jaką wzbogaci się miejski budżet to 500 tysięcy złotych. Podpisanie umowy odbędzie się we wtorek, 9 lutego 2016 roku. Udział w nim wezmą wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i burmistrz Zbigniew Kitlas.
W związku z docierającymi informacjami o stosowaniu leku ABvarC do zwalczania warrozy u pszczół, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat. Przypomina w nim, że produkt leczniczy ABvarC nie jest dopuszczony do stosowania na terytorium Polski. W żadnym przypadku nie może być stosowany w leczeniu pszczół utrzymywanych w pasiekach funkcjonujących na terenie RP.
Rozpoczęła się XIV edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs organizowany we współpracy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Nieruchomości Rolnych i Państwową Inspekcją Pracy. To jedno z wielu działań prewencyjnych prowadzonych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.
Niemożliwe może okazać się terminowe wypłacanie świadczeń z programu „Rodzina 500 plus” na rzecz dzieci, których rodzice pracują poza granicami kraju. - Mogą one zostać odstawione na boczny tor - niepokoi się Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Już 1 kwietnia w ramach programu "Rodzina 500+" każda rodzina na drugie i kolejne dziecko otrzymać ma 500 zł miesięcznie, a mniej zamożne rodziny dostać mogą pomoc również na pierwsze dziecko. -Kompleksowa i systemowa polityka prorodzinna to nasz priorytet – powiedział premier Beata Szydło. -Czekamy na każdy głos, każdą opinię w tej sprawie - zadeklarowała. Zgodnie z założeniem, świadczenie ma wypłacać urząd miasta czy gminy, ośrodek pomocy społecznej. Tymczasem nasze samorządy nie są na to przygotowane i wątpią czy zdążą na czas z wprowadzeniem w życie programu.
Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie zaprosił w dniu 28 stycznia 2016 r. uczestników na konferencję kończącą realizację projektu pn. „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na terenie ZMiGDP oraz gmin sąsiednich”. W trakcie trwania konferencji zostały wręczone nagrody laureatom konkursów plastycznych: pn. „Chroń Ziemie przed śmieciami” oraz „Wykorzystaj odpady”.