Przed drugą turą wyborów na burmistrza, które odbędą się 30 listopada zobaczmy ilu radnych wprowadziły poszczególne komitety do Rady Miejskiej w Moryniu. Poniższe dane nie mają jeszcze charakteru oficjalnego.
Prawdopodobnie 11 radnych będzie miała Inicjatywa Samorządowa kierowana przez Wojciecha Konarskiego. W 21-osobowej radzie i przy wsparciu PO z południa będzie mogła nadal rządzić w Radzie Powiatu w Gryfinie.
Poniżej przedstawiamy raport Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie za miniony tydzień.
Ponad 800 głosów na stanowisko burmistrza zdobył w gminie Moryń Józef Piątek. Namaszczona przez ustępującego burmistrza - Jadwiga Fragstein-Niemsdorff zdobyła połowę tego co jej rywal. 30 listopada to właśnie Piątek i Niemsdorff spotkają się w drugiej turze. Języczkiem u wagi będą niedawni kontrkandydaci - Katrarzyna Potapińska (ok. 300 głosów poparcia) i Piotr Sobczyński (ponad 200 głosów).
Komisje wyborcze zamknęły lokale i przystąpiły do liczenia głosów. Najszybciej poznamy prawdopodobnie ilość głosów oddanych na wójtów i burmistrzów. Pierwsze informacje będą nieoficjalne (trzeba czytać komentarze). Ostateczne wyniki poznamy zapewne nad ranem.
Dziś, w niedzielę 16 listopada odbywają się u nas w powiecie, jak w całej Poslce wybory samorządowe. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery karty do głosowania. Ich kolory będą się różnić w zależności od szczebla samorządu terytorialnego.
Ewa i Adam Traczowie z Chojny zdobyli złote medale na Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin, który odbył się w dniu 9 listopada w Lubinie. Ewa i Adam są wychowankami UKS Karate Kyokushin z Morynia. Od 1 października br. studiują w Szczecinie, gdzie trenują karate kyokushin w HUSARII Szczecin.
W najbliższy czwartek ukaże się kolejny numer gazety powiatowej „igryfino”. 8-stronicowa pełnokolorowa gazeta ukazuje się na terenie całego powiatu. Nakład to 12 tys. sztuk. Roznoszona będzie w czwartek i piątek. Dla komitetów wyborczych mamy specjalną ofertę, aby mogły zareklamować siebie oraz zaprezentować kandydatów i ich programy.
Jak władze gmin i powiatu organizują obchody Święta Niepodległości? – zajrzeliśmy na oficjalne internetowe strony samorządów. Większość obchodów ma charakter religijny. Głównym punktem programu jest msza święta za Ojczyznę. Niektórzy nie robią jednak nic, co wystawia niezbyt dobrą ocenę władzom.
Po co głosować? Żeby zadbać o opiekę przedszkolną dla swoich dzieci, żeby wybrać tych, którzy będą wydawać nasze wspólne pieniądze, żeby nasza miejscowość ładniej wyglądała, żeby przybyło miejsc pracy, żeby nie narzekać, ze komunikacja źle działa... Każdy powód, by pójść na wybory jest ważny. Sprawdź, na kogo możesz głosować i wybierz świadomie.
Prezentujemy zdjęcia z czwartkowej uroczystości wręczania Bocianów - nagrody starosty za promocję powiatu gryfińskiego. Zapraszamy do fotogalerii.
W kategorii „kultura” - Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu, w kategorii „sport” - Wojciech Strelczuk - lekkoatleta weteran z Chojny, w kategorii „inicjatywa społeczna” - Ośrodek Edukacji Regionalnej "Wiejski Kocur w Zatoni Dolnej”, a pracodawcą roku - Multipol Wincenty Piotr Rzeczycki w Chojnie – tacy są laureaci tegorocznej nagrody starosty (statuetki Bocianów) za promocję powiatu gryfińskiego.
Dziś, 6 listopada 2014 r. odbędzie się XLI sesja Rady Powiatu w Gryfinie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Początek uroczystości o godz. 14 w sali audiowizualnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie przy ul. Sprzymierzonych 4. Rozdane zostaną także nagrody starosty za promocję powiatu – Bociany.
Udział w wyborach często postrzegany jest w kategoriach obowiązku obywatelskiego, a przecież możliwość oddania głosu na swoich kandydatów, to nic innego jak przywilej. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpośredni wpływ na kształtowanie społecznej, politycznej i ekonomicznej rzeczywistości kraju. Jak wynika z najnowszego opracowania Fundacji EFRWP „Aktywność wyborcza polskiej wsi. Przeszłość kształtuje teraźniejszość”, nie wszyscy z tego przywileju korzystają. Do urn częściej chodzą bogatsi, lepiej wykształceni i usytuowani materialnie obywatele. Jak aktywność wyborcza przedstawia się na polskiej wsi?
Do tegorocznych wyborów samorządowych zgłosiło się ponad dwieście trzydzieści tysięcy kandydatów do rad i ponad osiem tysięcy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów! Po raz pierwszy, w prawie całej Polsce wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych – nasz głos poprze dokładnie tego kandydata, którego wybraliśmy. Nie zmarnujmy tej szansy, sprawdźmy na kogo chcemy głosować. Obejrzyjmy listę kandydatów już teraz, dowiedzmy się kim są potencjalni radni w naszej okolicy i jaki mają program wyborczy.