Prace nad nowym prawem prowadzone były w Sejmie od kilku miesięcy. Przypomnijmy, w połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z Konstytucją. Stąd prace w Sejmie RP. Trybunał zakwestionował wcześniej głównie przepisy zapewniające Polskiemu Związkowi Działkowców przywileje, w tym monopol na przydział działek czy obowiązek przynależności do związku.
Ustawa - gdy przejdzie przez Senat i zostanie podpisana przez prezydenta - sporo zmieni. Po pierwsze Polski Związek Działkowców przekształci się w stowarzyszenie ogrodowe. Wtedy zarządzanie będzie oparte na działalności tego stowarzyszenia. Zasady korzystania z działek mają być ustalone w umowach dzierżawy. Sprawy własności ma regulować odrębna ustawa.
PZD zakłada także możliwość pobierania czynszu od działkowca, ale tylko wtedy, gdy stowarzyszenie ogrodowe będzie uiszczać opłaty na rzecz właściciela gruntu. Ustawa przewiduje wykorzystanie działki tylko do celów rekreacyjnych. Czyli tak jak jest to dziś w prawie, nie można na działce zamieszkiwać ani prowadzić działalności gospodarczej czy zarobkowej.
Napisz komentarz
Komentarze