Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 15:40
Reklama
Reklama

Śmiertelnie potrącony pieszy. Apel policji

W niedzielę około godz. 20.15 na ul. Grunwaldzkiej w Baniach na wysokości posterunku policji doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. Na prostym odcinku drogi kierujący samochodem osobowm marki VW Golf 21-letni mieszkaniec powiatu goleniowskiego potrącił pieszego Grzegorza Sz. 58-letni mieszkaniec Bań w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Pieszy przez ul. Grunwaldzką przechodził poza pasami.
Śmiertelnie potrącony pieszy. Apel policji
-Teraz jeszcze za wcześnie jest mówić o przyczynach tego wypadku. Czy było to nagłe wtargnięcie pieszego pod jadący samochód, czy też winę za spowodowanie wypadku ponosi kierujący samochodem osobowym - wyjaśni to prowadzone postępowanie przygotowawcze – informuje Bogumił Prostak, rzecznik prasowy KPP Gryfino.
 
Policja apeluje: Bądź widoczny na drodze!
Na co zwracają ugę funkcjonariusze zajmujący sie ruchem drogowym?
 
Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Wcześnie zapadający zmrok, mgły i opady deszczu, znacznie ograniczają widoczność na drodze, wydłużają drogę zatrzymania pojazdów oraz wpływają niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną.
 
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno-zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.
 
Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o korzystanie z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.
 
Na nieoświetlonej drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza.
 
Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 160 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!
 
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.
 
Dlatego pamiętajmy - widzieć nie znaczy być widocznym! Gryfińska policja apeluje o używanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, aby były widoczne w światłach samochodowych i zauważalne dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków.
 
Na podst. matriałów KPP Gryfino
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama