Megamatma.pl to wiedza z matematyki przydatna na każdym poziomie nauczania: zawiera obszerne opracowania wszystkich tematów, jakie są omawiane w szkole, zadania wraz z wyjaśnieniem - krok po kroku - jak otrzymać prawidłowe rozwiązanie, a także zestawy wzorów i klasówki.
-Duże zainteresowanie bibliotek publicznych pilotażem „MegaMatma uczy w bibliotece” oraz szczegółowa analiza ruchu na stronie internetowej spowodowały, iż podjęliśmy decyzję rozszerzenia programu na całą Polskę. Wierzymy, iż projekt ten przyczyni się do rozwoju innowacyjnych form edukacji nie tylko w aglomeracjach miejskich, ale zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie biblioteki są niejednokrotnie jedynym miejscem stałego dostępu do wiedzy i nowoczesnych technologii – mówi Dorota Gawrońska Popa, prezes MegaWiedza.
Serwis jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, a także studentów (obecnie jest w nim zarejestrowanych 28 tysięcy uczniów i studentów). MegaMatma to przede wszystkim pomoc w codziennej nauce - można dzięki niej nadrobić zaległości, lepiej przygotować się do sprawdzianu i wreszcie zrozumieć, a także polubić matematykę. Bezpłatna nauka w bibliotece może być też alternatywą dla płatnych korepetycji.
Megamatma.pl to także kompendium wiedzy dla maturzystów - znajdą tu autorskie arkusze maturalne MegaMatmy z obu poziomów (podstawowego i rozszerzonego) z rozwiązaniami każdego zadania. A przygotowując się do matury, nie będą już musieli wertować starych zeszytów i podręczników, ponieważ całą matematyczną wiedzę będą mieli dosłownie na jedno kliknięcie.
Treści zamieszczone w serwisie odpowiadają nowej podstawie programowej (z rozszerzeniem), są tworzone przez nauczycieli praktyków i pracowników naukowych, a recenzowane w całości - pod kątem dydaktycznym i merytorycznym - przez rzeczoznawcę MEN dr Alicję Molęda.
Matematykę z MegaMatmą mogą przypomnieć sobie również rodzice i dziadkowie, chcący pomóc dzieciom w nauce, a także dorośli, którzy przygotowują się do matury oraz wszyscy pasjonaci matematyki - którzy chcieliby wrócić do rozwiązywania matematycznych zadań. Oddzielny dział znajdą tu dla siebie również nauczyciele (obecnie w serwisie jest zarejestrowanych 2,5 tysiąca nauczycieli, którzy mogą używać MegaMatmy jako nowoczesnego narzędzia internetowego, zamiast drukowanych podręczników).
Projekt „MegaMatma uczy w bibliotece” to inicjatywa firmy MegaWiedza, która we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oferuje wszystkim bibliotekom publicznym w Polsce bezpłatny dostęp do serwisu megamatma.pl do marca 2015 roku. Do projektu może dołączyć każda placówka, która posiada przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu, przeznaczony do korzystania przez użytkowników. Bibliotek, które spełniają takie kryterium, jest bardzo dużo - szczególnie w małych miejscowościach, gdzie od 2009 roku działa Program Rozwoju Bibliotek (prowadzony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; informacje o PRB: http://www.biblioteki.org/pl/o_programie/o_programie), a placówki są wyposażane w sprzęt informatyczny (do bibliotek objętych PRB trafiło łącznie ponad 3400 komputerów).
Projekt „MegaMatma uczy w bibliotece” bazuje także na wcześniejszym doświadczeniu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i firmy MegaWiedza. W 2013 roku w 30 bibliotekach z całej Polski przeprowadzono pilotaż - aby sprawdzić, czy dzieci i młodzi ludzie są zainteresowani nauką matematyki właśnie w bibliotece.
Rolę biblioteki publicznej - jako miejsca nauki i zdobywania informacji przez dzieci i młodzież - pokazuje także raport „Po co Polakom biblioteki?”*, opracowany na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Według badania biblioteka to dla młodych ludzi z jednej strony miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu, z drugiej - przestrzeń pomocna w nauce - a niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.
Małgorzata Dąbrowska
Informacje na temat projektu:
www.megamatma.pl/kacik-mm/biblioteki/bibliotekarz/opis_projektu
www.biblioteki.org
Napisz komentarz
Komentarze