Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:45
Reklama dotacje rpo
Reklama

Dlaczego lekcje historii poprowadzą w szpitalu

Na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w Zakładzie Medycyny Sądowej PUM 6 i 7 marca odbędą się lekcje historii dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza Zachodniego pod hasłem „Pamiętać o zapomnianych”, zorganizowane z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dlaczego lekcje historii poprowadzą w szpitalu

Okazją do zorganizowania kolejnej już lekcji historii dla zachodniopomorskiej młodzieży jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadający 1 marca.

 
Pomysł na lekcje w Zakładzie Medycyny Sądowej PUM to również odpowiedź na zapotrzebowanie szkół, z których 400 uczniów, 7 listopada 2013 r. brało udział w pokazie filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Kwatera Ł” o pracach ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskich Powązkach, gdzie odkryto szczątki około setki osób zamordowanych przez UB. Wśród znalezionych były także szczątki przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Ich identyfikacja była możliwa dzięki badaniom DNA. To właśnie młodzież, głównie z klas o profilu biologiczno-medycznym, zwróciła się z prośbą do PUM o zorganizowanie lekcji pod kątem medycznym, podczas których znacznie więcej można by się było dowiedzieć o znaczeniu badań DNA w identyfikacji ofiar.
 
6 marca (od godz. 11.00) w lekcji historii wezmą udział licealiści z kilku szkół naszego województwa. Młodzież zobaczy film „Kwatera „Ł”, wysłucha prelekcji o osobach, których szczątki zidentyfikowano  na Powązkach, przygotowanej przez Milenę Bykowską z Zakładu Medycyny Sądowej PUM i informacji o działalności Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, przygotowanej przez Martę Kuś z PUM.
 
Na zakończenie lekcji, w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, młodzież posłucha prelekcji o podziemiu niepodległościowym działającym na Pomorzu Zachodnim zaraz po wojnie, przygotowanej przez dr Magdalenę Semczyszyn z IPN. Wszystkim prelekcjom będą towarzyszyć prezentacje multimedialne, m.in. młodzież będzie miała okazję zobaczyć jak wyglądała ekshumacja szczątków żołnierzy Bojowego Oddziału Armii, która odbyła się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
 

W lekcjach łącznie weźmie udział 200 licealistów.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama