Kopiec z pomnikiem ku czci Gustawa Adolfa znajduje się tuż za Chojną w stronę Krajnika. Kopiec został usypany przez mieszkańców ponad 100 lat temu dla upamiętnienia króla szwedzkiego Gustawa Adolfa - jednego z uczestników wojny trzydziestoletniej (1618-48). Z pewnością był to największy z wojowników-królów i jednocześnie wybitny strateg wojenny.
-Zdaniem Christiana Braunsteina chojeński zabytek ze względu na swój kształt szczególnie wyróżnia się spośród wszystkich opracowywanych przez niego pomników. Podczas gdy pozostałe monumenty wzniesione zostały w formie obelisków, tablic, pojedynczych głazów lub nagrobków, pomnik chojeński zbudowany został z kamieni dostarczonych z okolicznych wsi i to stanowi o jego wyjątkowości – informuje Michał Gierke ze Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Terra Incognita” w Chojnie.
Pomnik został odsłonięty 23 czerwca 1912 roku.
-Pomnik upamiętnia jeden z epizodów wojny trzydziestoletniej, kiedy to 27 grudnia 1630 roku król szwedzki Gustaw II Adolf, przybywając ze swą armią, uwolnił miasto od okupujących je wojsk cesarskich – uważa Michał Gierke.
Na głazach pomnika zachowały się nazwy okolicznych miejscowości, mieszkańcy których składali hołd szwedzkiemu królowi:
Zachow - Czachów,
Lübbich[ow] - Lubiechów,
Blankenfelde - Brwice,
Falkenwalde - Wierzchlas,
-Selchow - Żelichów,
-Grüneberg - Golice,
Alt Lietzegöricke - Stare Łysogórki,
Dolzig - Dolsko, Klemzow – Klępicz,
Guhden – Gądno
Rehdorf – Stoki
Vietnitz – Witnica
Butterfelde – Przyjezierze
Neutornow ( za Osinowem Dolnym, teraz za Odrą, a przed prostowaniem przez Fryderyka II po wschodniej stronie Odry)
Napisz komentarz
Komentarze