Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:20
Reklama
Reklama

Szwedzi odwiedzili nasz Szwedzki Kopiec

Szwedzkie stowarzyszenie zajmujące się inwentaryzacją, dokumentacją oraz wspieraniem konserwacji rozsianych po całym świecie pomników upamiętniających Szwedów odwiedziło w ostatni wtorek Chojnę. Christian Braunstein i Peter Wetterberg – przedstawiciele szwedzkiego stowarzyszenia Swedish Military Memorials Abroad zainteresowani byli Szwedzkim Kopcem. Gości przyjął wiceburmistrz Wojciech Długoborski oraz członkowie stowarzyszenia Terra Incognita, którzy pokazali dokumentację pomnika oraz oprowadzili po Chojnie.
Szwedzi odwiedzili nasz Szwedzki Kopiec
Kopiec z pomnikiem ku czci Gustawa Adolfa znajduje się tuż za Chojną w stronę Krajnika. Kopiec został usypany przez mieszkańców ponad 100 lat temu dla upamiętnienia  króla szwedzkiego Gustawa Adolfa - jednego z uczestników wojny trzydziestoletniej (1618-48). Z pewnością był to największy z wojowników-królów i jednocześnie wybitny strateg wojenny.
 
-Zdaniem Christiana Braunsteina chojeński zabytek ze względu na swój kształt szczególnie wyróżnia się spośród wszystkich opracowywanych przez niego pomników. Podczas gdy pozostałe monumenty wzniesione zostały w formie obelisków, tablic, pojedynczych głazów lub nagrobków, pomnik chojeński zbudowany został z kamieni dostarczonych z okolicznych wsi i to stanowi o jego wyjątkowości – informuje Michał Gierke ze Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Terra Incognita” w Chojnie.
 
Pomnik  został odsłonięty 23 czerwca 1912 roku.
-Pomnik upamiętnia jeden z epizodów wojny trzydziestoletniej, kiedy to 27 grudnia 1630 roku król szwedzki Gustaw II Adolf, przybywając ze swą armią, uwolnił miasto od okupujących je wojsk cesarskich – uważa Michał Gierke.
Na głazach pomnika zachowały się nazwy okolicznych miejscowości, mieszkańcy których składali hołd szwedzkiemu królowi:
Zachow - Czachów,
Lübbich[ow] - Lubiechów,
Blankenfelde - Brwice,
Falkenwalde - Wierzchlas,
-Selchow - Żelichów,
-Grüneberg - Golice,
Alt Lietzegöricke - Stare Łysogórki, 
Dolzig - Dolsko, Klemzow – Klępicz,
Guhden – Gądno
Rehdorf – Stoki
Vietnitz – Witnica
Butterfelde – Przyjezierze
Neutornow ( za Osinowem Dolnym, teraz za Odrą, a przed prostowaniem przez Fryderyka II po wschodniej stronie Odry)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama